ONLINE PŘENOS SKONČIL

18.00 „V rámci třídenní pracovní návštěvy prezidenta republiky na Vysočině jsme zajistili na všech místech, která pan prezident navštívil, bezpečnost a veřejný pořádek, ke komplikacím nedošlo ani v oblasti dopravy," řekl velitel opatření Karel Sehnal, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

16.30 Hejtman Jiří Běhounek vyjádřil s průběhem návštěvy spokojenost. „Věnovali jsme pozornost zemědělství a ochraně krajiny a nezaměstnanosti," řekl mimo jiné hejtman. „Z našeho pohledu návštěva splnila svůj účel," řekl. Prezident podle něj vyjádřil přání navštívit příště vrtulníkovou leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou. „Rád tento úkol splním," řekl Běhounek.

16.27 V Třebíči také opakovaně vyjádřil svoji podporu jaderné energetice a rozšíření dukovanské jaderné elektrárny. „Uvědomil jsem si na Vysočině ještě více než v jiných krajích, jak silně je spjat život města s životem dominantního podniku. Platí to v Jihlavě, platí to ve Žďáru nad Sázavou i ve Velké Bíteši. Pokud jde o Třebíč, tam je jedenáctiprocentní nezaměstnanost mimo jiné proto, že je daleko horší dopravní spojení, a také proto, že existují pochybnosti o budoucím rozvoji jaderné elektrárny," zmínil.

Jeho podpora jaderné energetiky, jak podotkl, souvisí se zemědělstvím. „Přimlouvám se, ať z polí zmizí solární panely a aby rozsah řepky byl redukován změnou dotační politiky. Na rozdíl od řepky brambory dotovány nejsou," řekl a opakovaně vyjádřil podporu pěstování brambor na Vysočině. „Jezte brambory, pokud možno české," vyzval. „Na chalupě si je budu dávat dvakrát týdně s máslem, pažitkou a solí," dodal.

16.25 Prezident Miloš Zeman na závěr své návštěvy poděkoval všem lidem, kteří přišli na setkání s ním. „Účast byla samozřejmě rozdílná. Nejvíce mne potěšila účast v Novém Městě na Moravě, bylo tam 950 občanů. Tady jich přišlo 900, ale Třebíč je zase podstatně větší," řekl Zeman a speciálně ocenil obyvatele Polné, kteří na mítink s ním přišli v dešti. „Výjezdy politiků nemají smysl, když lidi nepřijdou," řekl.

14.45 Prezident odjel z náměstí do třebíčského zámku. Tam poobědvá a celou třídenní návštěvu kraje zakončí od 16.00 tiskovou konferencí v tamním Kamenném sále.

14. 25 V Třebíči ocenil snahu o rekonstrukci baťovského podniku v Borovině nebo záchranu židovské čtvrti. Připomněl stovky lidí, kteří zahynuli v koncentračních táborech, i společné soužití náboženských komunit, které ve městě bez větších problémů žili vedle sebe. „Věřím, že Třebíč zůstala místem tolerance a místem přátelství," dodal prezident.

14.20 S příchodem před dav dokázal prezident řadu z lidí oslovit hned první větou. „Vaším největším problémem je nezaměstnanost, více než každý desátý člověk nemá práci. V Jihlavě je Bosch, ve Žďáru Žďas, ve Velké Bíteši První brněnská strojírna. Já se ptám, jakou továrnu tady máte vy," poznamenal Zeman. Několik přítomných reagovalo téměř jednohlasně. „Žádnou. Všechno zavřeli." Prezident se přihlásil k podpoře jaderné energetiky a rozšíření elektrárny v Dukovanech. „Myslím si, že naší budoucností nejsou plochy zemědělské půdy pokryté solárními panely," mínil Zeman.

Miloš Zeman debatuje na Karlově náměstí s občany Třebíče.

14.05 Na náměstí přivítalo prezidenta několik stovek lidí. Zeman na počátku mluvil především o nezaměstnanosti, která Třebíčsko trápí, ale pochválil i obnovu památek. Lidé se prezidenta ptali se na jeho vztah k víře i na srovnání ceny práce v Česku a v zahraničí.

13.40 Ve své řeči k představitelům města se zaměřil hlavně na problém nezaměstnanosti, který region dlouhodobě trápí. Podpořil také rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Z rukou starosty obdržel siluetu z hruškového dřeva a knihu o třebíčské židovské čtvrti. Zeman za ně poděkoval místním tvůrcům, Františku Věžníkovi a Rudolfu Fišerovi.

13.23 Prezident Miloš Zeman právě dorazil do Třebíče. Před radnicí jej uvítal starosta města Pavel Heřman. Nyní bude Zeman mluvit se zástupci města. "Chystám se ho zeptat, zda zná osudy třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který za války zachránil v koncentračním táboře Buchenwald 900 židovských chlapců. Myslím, že až bude přemýšlet o státních vyznamenáních, neměl by opomenout," řekl místostarosta třebíče Pavel Pacal.

13.00 "Strom i člověk potřebují vodu, strom i člověk musí něco vydržet," řekl Miloš Zeman když slavnostně sázel prezidentskou lípu v centru Velké Bíteše a s městem se rozloučil. Následovat bude zastávka v Třebíči.

Zeman se loučí s Velkou Bíteší.

12.30 Zeman dostal v Bíteši originální dárky. Kromě náhrady kolenního kloubu také obraz z Vysočiny, bítešské koláče a pánev, aby si mohl v Novém Veselí na dovolené smažit vajíčka.

11.52 Zeman se začal věnovat veřejnosti. Příliš mnoho lidí se na bítešském náměstí nesešlo, ale ti co přišli, prezidentovi aplaudovali. Prezident promluvil i k radním a zastupitelům.

Lidé ve Velké Bíteši vyhlížejí prezidenta.11.22 PBS rozšiřuje slévárnu přesných odlitků. Ředitel firmy požádal Zemana, aby příští rok přijel přestřihnout pásku. Ten odpověděl: "Každý rok chci navštěvovat všechny kraje, a to ve stejném pořadí jako letos, takže příští rok budu také tři dny na Vysočině. Máte tak padesátiprocentní šanci, že vaše pozvání přijmu."

11:00 Mezi výrobky, které PBS vyrábí, patří i letecká technika. Zeman si prohlédl například zkušebnu motorů a malé letouny, aby se následně setkal na prostranství před zkušebnou se zaměstnanci a mohl se zúčastnit krátké diskuse.

10.35 Ve Velké Bíteši nejdříve prezident zamířil do První brněnské strojírny (PBS). Tam ho uvítal generální ředitel a předseda představenstva společnosti Milan Macholán. Tradice PBS ve Velké Bíteši začala v roce 1950, v roce 1991 se stala akciovou společností, v současné době zaměstnává asi 760 lidí.

Pátek, 9.29 Mioš Zeman odjel do Velké Bíteše. Tam pro něj chystají velkou kyticí květů, které budou dominovat lilie. A chybět nebude ani dárek z rukou starosty města Milana Vlčka. „Prezident od nás dostane v dárkové kazetě symbolický klíč k městu, který vyrobil umělecký kovář Pavel Tasovský ze sousední Náměště," sdělil starosta.

Program třetího dne, pátek 27. června

Čtvrteční večeře s prezidentem Zemanem v Novém Městě na Moravě.

10:45 návštěva sídla společnosti 1. Brněnská strojírna, Velká Bíteš

12:30 setkání s občany města Velká Bíteš, Masarykovo náměstí, Velká Bíteš11:40 setkání se zástupci města Velká Bíteš, obřadní síň MěÚ Velká Bíteš 

13:15 setkání s vedením města Třebíč, Radnice Karlovo nám. 104/55

13:55 setkání s občany města Třebíč, Karlovo nám., Třebíč

16:00 tisková konference prezidenta republiky k ukončení návštěvy Kraje Vysočina, Zámek Třebíč

------------------------------

20.00 Prezident ve čtvrtek bude pokračovat v návštěvě Žďárska. Odpoledne vyrazí do Třebíče.

19.00  "V rámci druhého dne návštěvy prezidenta republiky na Vysočině policisté do současnosti neřešili žádné narušení veřejného pořádku, ke komplikacím nedošlo ani v oblasti dopravy," informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

18:45 Po setkání s radními a obyvateli Nového Města na Moravě se Miloš Zeman vydal do nedaleké Vysočina arény, kde se setkal s významnými osobnostmi regionu. Den na Žďársku a Novoměstsku ukončil prezident republiky slavnostní večeří v hlavní budově sportovního stadionu.

Prezident Miloš Zeman v Novém Městě na Moravě.

18:05 Zástupci Nového Města na Moravě přdali prezidentovi Miloši Zemanovi originální dárky. K prázdninových toulkám po Vysočině se budou Zemanovi hodit nové turistické hole a termoska s hrnkem s emblémy města. Vše prezident samozřejmě obdržel dvojmo, aby s novou výbavou mohl objevovat Vysočinu po boku manželky Ivany. Jako velkou specialitu prezident obdržel i kilogram Maršovského sýra.

17.46  Další zastávkou prezidenta na Vysočině je Vratislavovo náměstí v Novém Městě na Moravě.

17.40 V rámci následující diskuse s obyvateli přijal i kompliment, jak zdravě vypadá. „Zdravíčko mně slouží docela dobře. Tato hůlka je jenom módní doplněk, a kdybych měl pocit, že bych s ní měl někoho přetáhnout, mám ji hned při ruce," upozornila hlava státu. A došlo i na Zemanův negativní postoj k islámu, který nedávno rozbouřil i mezinárodní politickou scénu. „Nezískávám tím mediální body, nicméně islámská civilizace zakazuje ženám vzdělání a účast na veřejném životě. Tam by paní starostka nemohla být starostkou ani senátorkou, zato by nosila slušivou burku. Civilizace v zemi, kde je polovina populace vyloučená z účasti na vzdělání a veřejném životě, není skutečnou civilizací," prohlásil Zeman a byl opět odměněn potleskem. Poté prezident na oplátku dekoroval prapor města pamětní stuhou a podepsal se do pamětní knihy Žďáru nad Sázavou.

17.35 „Paní starostko, při přivítání jste řekla, že jsem tady skoro jako doma. Nemáte pravdu, já jsem tady doma. V Novém Veselí, pár kilometrů od Žďáru jsem 24 let. Jako naplaveninu berou každého, kdo tam nežije alespoň 25 let. Za rok tedy přestanu být naplaveninou a stanu se plnoprávným obyvatelem Vysočiny," vyjádřil se Miloš Zeman a vysloužil si potlesk obyvatel města shromážděných pod schodištěm vedoucím k Domu kultury, jež suplovalo improvizované pódium.

17.26 Vedení města pro hlavu České republiky přichystalo asi půl metru vysokou vázu, zakázkový výrobek pocházející ze žďárské sklárny GLASS ART PRINC, kde se výrobou sodnodraselného dekorativního skla zabývají od roku 1993. „Je to typický výrobek z našeho regionu, i když skláren už nám v okolí mnoho nezůstalo," poznamenala Dagmar Zvěřinová.
Dalším dárkem věnovaným žďárskou radnicí prezidentovi republiky je mapa cyklotras v okolí Žďáru nad Sázavou. „Prezident se stále ptá, kde jsou u nás ještě nějaké cyklostezky, kde všude se dá jezdit a pořád se mu zdá, že je jich málo," sdělila s úsměvem starostka s tím, že Miloš Zeman je vášnivý cyklista, i když nyní více využívá motokolo.

17.02 Po návštěvě strojírenské společnosti Žďas se Miloš Zeman přesunul ke žďárskému Domu kultury. Tady see za přítomnosti několika stovek obyvatel města koná přivítání prezidenta starostkou Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinovou. Prostranství před Domem kultury bylo vybráno kvůli právě probíhající rekonstrukci náměstí Republiky.

16.45 Darovaný zvon si hned prezident Zeman vyzkoušel. „Vezmu si ho sebou na chalupu do Nového Veselí. A občas si na něj zazvoní," děkoval za výjimečný dar Zeman.

16.30  Prezident se nyní krátce setká se zaměstnanci podniku Žďas.

16.20 „Výroba zvonů ve firmě ŽĎAS nikdy nebyla a nemůže být ryze komerční činnosti. Je však součástí historie společnosti, která se tak podílí na tvorbě kulturního bohatství regionu a prezentuje šikovnost a um svých pracovníků," nechal se slyšet generálním ředitelem Žďasu Miroslav Šabart.

Zvon pro prezidenta.

„S tradicí výroby zvonů se ve Žďáse začalo v srpnu roku 1951. Výroba v metalurgickém provozu firmy byla zahájena právě odlitím dvou zvonů. Jeden z nich je umístěn na venkovském kostelíku v Křižánkách, druhý dostal své místo u Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou," připomněl Stanislav Růžička.

16.00 Dar strojařů ze žďárské firmy Žďas pro prezidenta váží 7,2 kilogramů a zní v tónině fis. „A opravdu krásně zvoní," ujistil vedoucí oddělení marketingu a propagace společnosti Stanislav Růžička. Pro Zemana vyrobený zvon v metalurgickém provozu žďárského strojírenského gigantu odkazuje k oslavám padesátého výročí založení firmy v srpnu 2001. Toho roku Žďas odlil zvony pro okolní obce. A Miloš Zeman, tehdy jako premiér České republiky, tyto zvony osobně symbolicky pokřtil.

14.47 Po obědě opustí prezident pelhřimovský okres a zamíři do Žďáru nad Sázavou. Tam bude jeho první zastávkou návštěva ve strojírenském podniku Žďas. 

Žďas, akciová společnost se sídlem ve Žďáře nad Sázavou zahájila svoji výrobu před více než 60 lety. V současné době má přibližně 2500 zaměstnanců a obrat za rok 2013 činil zhruba 3 miliardy korun. Firma patří do skupiny firem Železiarne Podbrezová Group.

13.15 Po debatě se zemědělci poobědvá prezident ve Fabrika hotelu v Humpolci. Před akademií na prezidenta čekalo asi pět desítek lidí. Mezi nimi i děti, které předaly prezidentovi kytičku. Miloš Zeman slíbil, že za rok přijede do Humpolce. 

Prezident Miloš Zeman v Humpolci.

12.14 Prezident dorazil k sídlu České zemědělské akademie v Humpolci včas. Dokonce ještě minutu předem. Na místě ho přivítal ředitel Otakar Březina. K tomu prezident hned na uvítanou poznamenal, že má spisovatele Březinu rád. Prezident dostal koláčky od dívek v krojích a připil na české zemědělství. Ředitel Březina řekl, že je potěšen tím, že se situace v zemědělském školství zlepšuje. Poté prezident vyrazil na diskuzi s agrárníky.

12.00 Nyní bude prezident pokračovat do České zemědělské akademie v Humpolci, kde bude debatovat se zemědělci.

11.50 Ke slovu se dostali i dospělí. Ti se ptali na prezidentův názor na snížení DPH na knihy a na zemědělství. Došlo i na prezidentův zlozvyk - kouření. Pacovský veteránský mistr světa v silovém trojboji podotkl, že on přestal v sedmadvaceti letech, což je věk, kdy s ním prezident naopak začal. "Bylo prokázáno, že nikotin je lékem na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, protože člověk dříve umře na rakovinu, než tyto choroby dostane," odpověděl prezident Zeman.

11.40  Při diskuzi také řekl, že se mu nelíbí pojem "obyčejný člověk", proto také opravil jednu z dotazujících, která se představila jako obyčejná ženská. O mikrofon se hlásily hlavně děti. Ty zajímalo, jak se žije na Hradě a jaké to je být prezident.

Prezident Miloš Zeman v Pacově.

11.20 V areálu se na diskuzi sešlo asi 250 lidí. Prezident v úvodu oznámil, že právě díky darům v podobě regionálních potravin přibral pět kilo. Zdůraznil, že když se člověk ocitne na Hradě, tak má pocit, že by se tam měl zavřít a obklopit jen lidmi, kteří mu pochlebují a tvrdí, jak je geniální. "Myslím si, že zvláště přímo zvolený prezident by měl co nejčastěji vyrážet mezi lidi," uvedl Zeman. 

11.10 Zámecký dvůr se zcela zaplnil lidmi, kteří přišli na diskuzi s prezidentem.

10.50 Starosta předal prezidentovi dva dary. Prvním byla básnická sbírka tamního rodáka Antonína Sovy vázaná v kůži od regionální firmy Rendl. Druhým darem byl koš s regionálními potravinami - ovocem, zeleninou, uzeninou z místního řeznictví Klátil a pivem z místního minipivovaru. "Vidím dietní potraviny z regionu," okomentoval uzeninu Zeman.

Prezident Miloš Zeman dostav v Pacově dárkový koš regionálních potravin.

10.40  Prezidenta přivítal v divadelním sále zámku starosta Pacova Lukáš Vlček. "V sále nad námi je umístěna knihovna se čtyřiceti tisíci svazky, ta by se vám jako milovníkovi knih líbila," řekl starosta, který stručně představil pacovský region. Jeho klady i zápory.
"Jsem rád, že pan starosta nezačínal jako někteří jiní popisováním historie od 12. či 13. století, vyzdvihnutím 18. století a uzavřením kolem roku 1950. Když se jich pak zeptám, že mě, při vší úctě k předkům, zajímá, co udělali oni, mlčí," pochválil starostu prezident. Zdůraznil také, že je lepší, když v regionu pracují lidé za menší mzdu, než aby byli nezaměstnaní.

10.15 Na nádvoří je pódium, na kterém vyhrává orchestr místní základní umělecké školy. Daniela Dušková, stříbrná medailistka z celostátního finále soutěže Dívka roku, zpívá hit z muzikálu Jesus Christ Superstar - Mít rád bližního svého. "Počasí nám přeje. Pan prezident dorazí přibližně o půl jedenácté. Ne přibližně, on bude určitě přesný," řekl starosta Pacova Lukáš Vlček, který ještě rozdává poslední pokyny technikům a organizátorům. Na místě je již i hejtman Jiří Běhounek s doprovodem. Přicházejí i maminky s dětmi, které tančí na hudbu. 

Prezident Miloš Zeman v Pacově.

10.10 Na nádvoří zámku je asi sedmdesát lidí, především zástupci samospráv okolních obcí, podnikatelé a žáci místních základních škol. "Těším se, že uvidím prezidenta a uleji se ze školy," říká čtrnáctiletá Lenka Krčková z Pacova.

10.00 Prezident míří do Pacova. V 10.30 by se měl setkat s představiteli města. Zhruba deset minut po jedenácté hodině prezident na zámeckém dvoře absolvuje asi čtyřicetiminutové setkání s místními obyvateli.