„Surovina je základ. Toto je nepříjemná a stále se opakující situace,“ řekl František Vomočil, jednatel firmy Stora Enso.

Společnost provozuje pily ve Ždírci nad Doubravou a také v Plané u Mariánských Lázní. V obou provozech, které stály už od 20. prosince, pracuje kolem šesti set lidí, ždírecká pila patří mezi největší v zemi.

Problémy na trhu vyvolávají průtahy s podpisy nových smluv státního podniku Lesy ČR s těžaři. „Naše pily se nyní už začnou znovu rozjíždět,“ uvedl Vomočil s tím, že firma má kulatinu jen na dva týdny provozu.

Jednatel Story Enso František Vomočil věří, že se přísun suroviny do dvou týdnů zlepší. „Pokud se potom tok dříví neobnoví, může opět nastat situace, kdy budeme muset třeba i redukovat směnnost,“ dodal .

Uplynulé týdny si lidé buď vybírali dovolenou, nebo jim firma platila sedmdesát procent platu. Pila ve Ždírci ročně pořeže přes devět set tisíc metrů krychlových kulatiny. Dalších zhruba šest set tisíc metrů krychlových se zpracuje v Plané.

V Lukavci odstavili jednu směnu

Dřevozpracující družstvo v Lukavci na Pelhřimovsku muselo kvůli váznoucím dodávkám dřeva odstavit jednu směnu na pile. Včetně navazující výroby na hoblování a sušení tam pracuje asi sto lidí, družstvo má dohromady přibližně šest set pracovníků.

Podle předsedy družstva Pavla Kříže se dá další vývoj v dodávkách dřeva zatím jen těžko odhadnout. „Ta situace je skutečně tristní a opakuje se,“ posteskl si. Problémy se zatím moc netýkají dodávek suroviny pro výrobu dřevotřískových desek. „Tam máme těch dodavatelů daleko víc, tam se to tak neprojevuje,“ vysvětlil předseda.

Problémy hlásí rovněž malé pily

O potížích na Vysočině mluví i zástupci menších pil, kteří nepatří mezi odběratele dřeva ze státních lesů. „Je to tak rozkolísané, že ten, kdo bral od státu, dneska bere tam, kde jsem dřív bral já. Tím pádem mi u mých dodavatelů dřevo ubylo,“ konstatoval Vlastimil Hamák, majitel pily v Libici nad Doubravou.

Firma s dvaceti pracovníky musela v prosinci skončit výrobu o tři dny dřív před vánočními svátky a o tři dny později nastupovali její zaměstnanci do práce také v začínajícím roce.