Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevárna: neskutečný svět, v němž hraje prim umění snít

Pelhřimov - Jdete si takhle po setmění ulicí. Najednou se proti vám vynoří tři postavy, a v ruce svírají velké meče! Vyznavači fantasy z pelhřimovské skupiny Algor Mortis se baví bitvami, v nichž se neumírá

28.2.2009
SDÍLEJ:

Při dřevárnách není nouze o bitky. Bojovníci se na jednu stranu do sebe pustí oblečeni do středověkých úborů, na víkendovku se ale svolávají zcela novodobě – pomocí internetu. Foto: archiv Algor Mortis

Ne, nezbláznili jste se. To jen kráčejí z podvečerního bojového nácviku nadšenci zbláznění do hrátek v pelhřimovské fantasy skupině Algor Mortis. V čem toto společenství mladých lidí vlastně nachází pobavení?

Libor Vacek, jeden ze tří zakládajících členů skupiny, považuje občasná víkendová setkání za svět ve světě. „V podstatě se pohybujete ve vymyšleném prostředí, příběhu. Oprostíte se od reality, od starostí s ní spojených. Člověk si při tom bezvadně vyčistí hlavu,“ líčí nadšeně jeden z trojice zakladatelů formace Algor Mortis.

Nerozhoduje síla, ale důmyslnost

Fantasy setkáním se lidověji říká dřevárna. To proto, že účastníci, chcete–li hráči, přijíždějí vyzbrojeni dřevěnými meči, s jejichž pomocí usilují „o svoji věc“.

Vymyslí si vlastní postavu i jméno a jako zastánci některého středověkého povolání se pouští do příběhu, který stanovuje tvůrce světa neboli pořadatel dřevárny. Od něho také dostanou určitý úkol. Pokud jej splní, zabodují, ale hlavně pokročí v příběhu překypujícím bojůvkami dále.

Ale kdo vlastně zvítězí? Buď zlo, nebo dobro. „O všechno se hodně bojuje. Zase to ale není jenom o tlučení klackama o sebe. Hodně důležitá je nápaditost, schopnost vysmýknout se ze svízelné situace,“ připomíná Libor Vacek, ve světě fantasy známý jako Archerius.

Fantasy holduje i Robin Hudcovič. Zhlédl se v tom už jako malý kluk. „Baví mě takové to herectví. Člověk navíc ztvárňuje postavu, kterou si sám vysní. Je to prostě nevázaná zábava,“ vyznává se sedmnáctiletý student z náklonnosti k nevšední zálibě.

Ta se však stěží obejde bez pravidelného šermířského tréninku. Bojovníci se pátek co pátek zdokonalují ve všemožných výpadech či v zacházení s takzvaným mírotvůrcem, pětikilovou molitanovou palicí.

Zejména před akcí si opakují pravidla. Také se učí uhýbat před ohnivými projektily neboli papírovými koulemi, kterých se mohou dočkat při setkání s kouzelníkem. „Když dostanou zásah, ztratí určitý počet životů v závislosti na povolání, které hájí,“ přibližuje Vacek.

Pětadvacet let neznamená konec

Patnáctka nadšenců trénuje toto všechno v rámci zájmového kroužku, který vzal pod svá křídla pelhřimovský dům dětí a mládeže. „Je to zase něco nového, děti mají o šermování zájem,“ usmívá se spokojeně ředitel DDM Pavel Sochorek, který oceňuje přístup lidí z Algor Mortisu. „Líbí se mi, že oni sami přišli s určitým nápadem, ujali se toho. Kéž by tomu tak bylo pokaždé.“

Dřevárna láká ponejvíce lidi do pětadvaceti let. Najdou se ale i výjimky. Na víkendovkách se občas ukáží i čtyřicetiletí, svým způsobem raritou je devětašedesátiletý bojovník. „Spíše než na věku záleží na představivosti, chuti bavit se tímto způsobem,“ uzavírá Libor Vacek.

Autor: Michal Vítů

28.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení