V pondělí 19. června se proto mimořádně sejdou pelhřimovští zastupitelé, aby dražbu projednali. Vyvolávací cena, která je pětatřicet milionů, je lákavá. „Předtím bylo obchodní centrum nabízené za pětašedesát milionů a posudek je myslím na pětasedmdesát milionů. Zastupitelstvo rozhodne, do jaké výše se zúčastníme,“ sdělil na dotaz Deníku starosta Ladislav Med.
Přestože zatím není jisté, jaká maximální částka by mohla na koupi z městské kasy jít, vedení už uvažovalo nad tím, jak budovu v centru města využít. „Záměr by byl takový, že by spodní patro bylo dál využívané komerčně a vrchní patro by mohlo být pro spolky, které nemají zázemí, případně by tam mohla být ZUŠ a charita,“ naznačil Med.
Zájem radnice o koupi veřejnost vesměs vítá. „Je dobře, že se s budovou bude konečně něco dít, kolik let nemá pořádně využití a s komplexní vizí by to mohlo být krokem vpřed,“ usoudil Miloš Černý z Pelhřimova.
Nájemci, kteří jsou nyní ve spodní části budovy, by mohli podle starosty fungovat dále, aktuálně není v plánu dělat v tomto směru radikální změny. „Jde o to, aby ten dům byl využitý. Je to objekt uprostřed města a chátrá, není zcela pronajatý,“ vysvětlil Med.
Poslední komunistická stavba
Budova v historickém centru pochází z přelomu osmdesátých a devadesátých. Veřejnost často kritizuje její vzhled. I ten by se mohl změnit. „Asi by se mohla změnit i obálka, přizpůsobit historickému jádru.“ připustil Med.
Obchodní centrum Vysočina v Solní ulici byla poslední velká stavba zahájená ve městě za komunistického režimu, dle kroniky města byl základní kámen položený 18. září 1989. Podobně jako v případě jihlavského Prioru, i v tomto případě šla k zemi původní historická zástavba, hospodu U Bučků štamgasti oplakali.
Místní budově říkají Meinl nebo Albert. Je to podle bývalých řetězců, kteří zde působily, tedy Julius Meinl a následně Albert. To vše je však už minulostí a obchodní dům živoří. Chystaná dražba by mu mohla vdechnout nový život.