„Podívej, támhle je pásový traktor z roku 1962. To snad není ani možné. Je nádherný,“ ukazoval „kus historie“ v sobotu odpoledne Martin Hertl z Jihlavy svému synovi.

Jen pár metrů od nich, na pódiu, zrovna tančila a zpívala děvčata v krojích ze Souboru lidových písní a tanců Trnávka z Pacova. 

Masarykovo náměstí v Pelhřimově totiž v sobotu hostilo v pořadí už osmé dožínky. Obnovená připomínka konce žní se zemědělcům opět povedla na jedničku. Svědčily o tom spokojené tváře návštěvníků, kteří si do syta užívali bohatý doprovodný program agrárního a potravinářského dne.

„Dožínkami chceme Pelhřimovsku přiblížit to, co dnešní zemědělství doopravdy je. Že už to není jen dřina, která bývala dříve. Proto tu každoročně vystavujeme i mechanizaci. Lidé si vybaví historickou techniku a zároveň zhlédnou i tu nejmodernější,“ řekl v sobotu pro Deník jeden z pořadatelů, Josef Houček z Výrobně obchodního družstva v Kámenu. Ten vzápětí dodal, že zemědělci rovněž propagují svoji výrobu. „Je tu řada podniků z našeho okresu, které se tu prezentují svými výrobky a pochopitelně k tomu ještě přikládáme i něco novějšího. Nyní jsme se totiž dostali do situace, že v zemědělství citelně chybí mladí lidé. Proto jsme letošní ročník inovovali a pozvali jsme dětskou farmu, kde mohou rodiče s dětmi populárním způsobem nahlédnout pod pokličku zemědělské výroby. Poznají, co všechno obnáší práce farmáře, jak vznikají potraviny, a kdo a jak se stará o krajinu,“ popsal Josef Houček.

Dožínkový věnec

K jedné z hlavních částí sobotního programu patřilo předání dožínkového věnce hlavnímu hospodáři, v tomto případě starostovi Pelhřimova, Leopoldu Bambulovi. Ten si pak s přítomnými děvčaty z pacovského souboru Trnávka na pódiu i zatancoval.

Osmý agrární a potravinářský den návštěvníkům nabídl i poutavá povídání o mouce, chlebu nebo zajímavosti o pelhřimovském pivu Poutník.  Malí i velcí se mohli svézt jedním z kočárů, které byly taženy koňmi nebo nahlédnout do stodol dědů a spíží babiček a podívat se, jaké nástroje se dříve používaly. Nechyběla ani soutěž o nejlepší zavařené okurky.

Přátelská atmosféra nabídla i jarmark, na kterém si každý mohl koupit medovinu, burčák, pivo nebo třeba pětikilové balení už oloupaných a nakrájených brambor.

„Jsem rád, že se nás tu opět po roce sešlo tolik. Každoročně nám pomáhá počasí, i když mu samozřejmě neporučíme, ale je třeba ho objednat,“ uzavřel s úsměvem na rtech Josef Houček.