Koná se na pelhřimovském náměstí už v sobotu odpoledne. Bližší podrobnosti organizátor Josef Houček, předseda pelhřimovské územní organizace Zemědělského svazu a také předseda Výrobně obchodního družstva Kámen.

Jaká je vlastně tradice dožínek?
Je to vyvrcholení sklizňového roku. Nesouhlasím s těmi, kdo tvrdí, že to slovo je zprofanované „jezedáckými" slavnostmi, vždyť dožínky pořádali už naši dědové a byla to odnepaměti příležitost poveselit se nad úrodou. Ani letošní úroda nebyla zas tak špatná, takže důvod k radosti je. Na úvod ve 13.30 hodin tedy začne tradiční rituál s kočárem taženým koňmi, kdy chasa v dobových kostýmech předá dožínkový věnec panu starostovi. Následovat bude fanfára trubačů a ochutnávka koláčů a dalších výpěstků z letošní sezóny.

Kdo všechno se na dožínkách představí?
Na stáncích na náměstí se budou prezentovat zemědělské subjekty z okresu a určitě budou nabízet i různé ochutnávky, například brambor. Kromě nich představí svou techniku výrobci zemědělských strojů, a to hlavně na dvou sousedících parkovištích za radnicí. Na náměstí zůstane jen několik traktorů a to tak, že ty nejmodernější po jedné straně pódia budou tvořit kontrast k veteránům českých polí, Zetorům 25 a 30 – ty budou i novinkou letošních dožínek.

Co dalšího nabízí program dožínek?
Po úvodu bude následovat představení regionálních potravinářských firem Adélka a pelhřimovského pivovaru, poté zájemci uvidí ukázky historických předmětů ze stodol i kuchyní našich dědů a babiček. Budou si moci osahat, jak se dříve obilí mlátilo, mlelo, uvidí hrabice, dobytčí potahy, cepy, lopaty, přeslice, máselnice, lis na tvaroh, díži na chleba a další předměty. Ukázky doplní zahrádkářská výstava v průchodu radnice a také prezentace výtvorů z červenořečického Slámování. Návštěvníci také ochutnají první letošní burčák a víno. Nudit se nebudou ani děti, pro které je nachystána řada her a soutěží, a spolu s dospělými se mohou zdarma povozit v kočáře s koňmi.

Už loni byla součástí dožínek kulturní vystoupení. Jsou v plánu i letos?
Samozřejmě, už od 14 hodin se představí soubor lidových tanců a písní Trnávka. Kromě něj budou jednotlivé prezentace prokládat mažoretky z Pacova a dechová hudba Vysočinka. Program pak vyvrcholí v 16.30 vystoupením Božejáků. Jsme připraveni i na to, že bude pršet – návštěvníci se budou moci schovat pod stanem. Ale věříme, že bude pěkně.