To byl případ i paní Marie z Pacovska, která si však nepřála zveřejnit své jméno. „Vyjet jsem zkrátka musela. Autobus mi ujel a já byla objednaná k lékaři. Pokud řidiči jeli opatrně, jízda šla. Při cestě do Pelhřimova jsem ale potkala v protisměru i pár „závodníků"," povzdechla si paní Marie s tím, že ona jela doslova krokem.
„Ráno nebyla situace na silnicích Pelhřimovska rozhodně poklidná. Velké problémy se sjízdností byly například na trase Pelhřimov – Tábor, konkrétně u Kámene. Řada řidičů nám volala a žádala nás, abychom oslovili silničáře. Před šestou hodinou ranní se tam navíc stala dopravní nehoda nákladního a osobního vozidla, která se naštěstí obešla bez zranění," komentovala mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.
Situace se v regionu stabilizovala během dopoledne, kdy nově napadlý sníh roztál a vozovky zůstaly mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. „V terénu jsme měli sypače i radlice. Na Pelhřimovsku jsme na rozdíl od okolních regionů neměli uzavřenou ani jednu silnici. Osobně říkám, že Pelhřimovsko je v tomto dítě štěstěny," řekl s úsměvem dispečer krajských silničářů Jiří Havel.
Ten zároveň dodal, že za posledních pět let nepamatuje, že by 2. dubna bylo takovéto počasí. „Ale nedivím se, že sněží, protože počasí nás celou zimu rozmazlovalo, tak si to teď dodatečně vybírá," uvedl dispečer.
Nic výjimečného
Vpád chladného arktického vzduchu od severu, který přináší typicky zimní počasí, není podle Milana Váni, vedoucího Observatoře v Košeticích, v dubnu, zejména pak v úvodu měsíce, ničím výjimečným. „Průměrná denní teplota 1. dubna vystoupila jen těsně nad nulu (1,2°C), což je sice hluboko pod dlouhodobým normálem, ale pohled do statistik nám říká, že například před dvěma roky byl začátek dubna ještě trochu chladnější a denní průměry klesly pod bod mrazu. V roce 2003 klesly denní průměry dokonce až na hodnoty kolem minus čtyř stupňů Celsia," informoval Milan Váňa s tím, že počasí podobné letošnímu panovalo v první dubnové dekádě také v letech 1996 a 1997.
„Překvapivé asi bude, že absolutní minima jsou pro všechny dubnové dny se záporným znaménkem. Například pro 1. duben stále platí rekord z roku 1996, kdy rtuť teploměru klesla až na minus 8,9 stupně Celsia, což je zároveň vůbec nejnižší dubnová teplota naměřená v celé historii Observatoře Košetice," zdůraznil uznávaný meteorolog.
Podle něj není ani sněhová nadílka v dubnu nijak neobvyklý jev. Na první dubnový den napadlo letos tři centimetry nového sněhu. Přitom dubnový rekord je 10 centimetrů ze 17. dubna 1989. Rovných 8 centimetrů napadlo 3. dubna 1984. „Za celý duben napadlo nejvíce sněhu v letech 1984 a 1997, shodně po 15 cm," uzavřel Milan Váňa.