V pondělí čelní zástupci kraje, Senátu i vlády symbolicky poklepali základní kámen no-vého pavilonu, určeného pro lidi postižené demencí, zejména Alzheimerovou chorobou.

Jak sdělil ředitel domova Jiří Hormandl, nyní ve dvou odděleních tohoto zařízení přebývá 28 takto postižených klientů a v pořadníku je dalších 23. Do nového pavilonu 
se vejde 33 lidí, rozmístěných do tří oddělení, z nichž v každém bude pět dvoulůžkových a jeden jednolůžkový pokoj. Hlavní výhodou nového pavilonu bude to, že bude už stavěn přímo „na míru" lidem 
s alzheimerem.

Řada nemocných totiž zapomíná to, co bylo před minutou, ale vybavuje si vzpomínky z dětství a mládí. A navíc je většinu doby svého onemocnění fyzicky schopná, takže chodí. V objektu pro ně budou dvě vzpomínkové trasy.

Ta vnitřní, použitelná za špatného počasí a v zimě, bude zahrnovat třeba repliku staré autobusové zastávky, telefonní budky nebo starého reklamního panelu – tak, aby tyto „retro" věci oživovaly vzpomínky na mládí.

Podobně i venkovní trasa zahrne například jezírko nebo hranici se dřevem, jak ji známe z idylických obrazů venkova. Venkovní trasa bude mít formu nekonečné smyčky, takže klienti nemusí řešit dilema, že dojdou někam na konec a nebudou vědět, kudy dál. Podobně pak uvnitř orientaci umožní barevná výmalba.

Komornější péče

Nový přízemní objekt nebude rušit pohled na zámek, stávající sídlo všech klientů, ale bude „schován" ve svahu vedle něj a jeho střechu překryje zeleň.

„Projekt je inspirován zahraničními zkušenostmi. Paměťové prvky budou klientům připomínat jejich dětství a mládí a tím jim pomohou orientovat se ve světě, který je obklopuje," uvedl krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.

O stavbě pavilonu se uvažovalo už před dvěma lety, ale čekalo se jak na konečný verdikt o velikosti projektu, tak na případnou dotaci státu. Ta ale nepřišla, proto se kraj rozhodl zainvestovat celou stavbu sám – má stát 83 milionů korun. Hotovo má být v listopadu 2015.

Ředitel Hormandl s povděkem kvitoval, že kraj upozadil návrh na stavbu objektu pro sto lidí. „V tak velké budově by nebylo možné provádět tu správnou péči," sdělil.

Podle něj nehrozí, že by kapacita zůstala nenaplněna – počet lidí s Alzheimerovou chorobou roste. Asi 70 procent klientů by mělo být z Pelhřimovska. Pavilon by nově měl dát práci šesti až osmi lidem z řad pečovatelů a údržbářů.

Hejtman Jiří Běhounek řekl, že Proseč je druhým objektem v kraji, kde se řeší nárůst klientů stavbou nového pavilonu – prvním byl Ždírec u Jihlavy. Náměstkyně ministryně sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöckelová Vysočinu pochválila za to, že patří mezi kraje, které hodně investují do sociálních služeb. „Vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak se umí postarat o staré a nemocné," doplnil předseda Senátu Milan Štěch.

Kraj disponuje 199 lůžky v takzvaných domovech se zvláštním režimem. Tam se poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu stařecké, Alzheimerovy demence a dalších typů demencí. V Proseči provozují i domov pro osoby se zdravotním postižením, které ztratily schopnost pohybu či další schopnosti kvůli úrazu, autonehodě nebo závažnému onemocnění.