Měla by zahrnovat aktuální změny vyplývající z nové výstavby, zejména bezbariérové napojení Domova seniorů. Aktualizace generelu je nutná pro možnost získávání dotací. ČTK to sdělil vedoucí investičního odboru pelhřimovského městského úřadu Josef Koňák.

„Nejpodstatnější změna, kterou původní generel z roku 2007 neobsahuje, se týká Domova seniorů. Budova sama je bezbariérová, bude ale nutné vybudovat k ní bezbariérové chodníky," řekl Koňák.

Už bez obrubníků

Staré asfaltové chodníky spojující Domov seniorů s centrem města přes část městských sadů jsou ve špatném stavu. Náklady se budou podle Koňáka pohybovat v milionech korun. Handicapovaní by pak neměli mít při pohybu větší problémy s překonáváním vysokých obrubníků nebo jiných překážek.

Pelhřimovská radnice má generel bezbariérové dopravy a bezbariérových tras na území města od roku 2007. Za sedm let dostala bezbariérovou podobu každá nově vznikající nebo opravovaná komunikace.

„Nové chodníky už se stavějí v normách odpovídajících potřebám handicapovaných občanů, staré chodníky se požadavkům bezbariérovosti přizpůsobují při rekonstrukcích," řekl Koňák.

V současné době je podle něj většina komunikací v centru okresního města bezbariérová. Stejně tak jsou podle Koňáka poměrně dobře přístupné i veřejné budovy a doprava ve městě. Do některých budov se handicapovaní dostanou zcela bez problémů, jinam pomocí plošin.

„Třeba na městském úřadu jsou plošiny, nebo si hlavně v historických budovách vozíčkář zazvoní a úředník k němu přijde a jeho záležitost s ním vyřídí," dodal vedoucí investičního odboru.