Pelhřimovský domov pro seniory navýší svou kapacitu konkrétně o čtyři klienty. „Komfort zachováme uživatelům takový, jaký tu teď mají. Pouze ze čtyř jednolůžkových pokojů uděláme dvoulůžkové. Stavební úpravy probíhat nebudou. Pokoje jsou dostatečně velké a dokonce jsou větší, než je zapotřebí ze zákona,“ vysvětlila ředitelka Domova pro seniory Pelhřimov Petra Kratochvílová.

Navýšení počtu klientů ze 105 na 109 osob schválili pelhřimovští radní na své listopadové schůzi. „V domově můžeme umístit maximálně 112 klientů. Je tu ještě prostor u dalších tří pokojů. Další rozšíření kapacity domova je ale věc, kterou budeme řešit až v příštím roce. Má se také otevírat rozšířený domov v Pacově, takže uvidíme, co to do budoucna přinese a jaká bude situace,“ přemítala Petra Kratochvílová.

Momentálně má o umístění v pelhřimovském domově zájem kolem 260 lidí. Péči tamních pracovníků však akutně potřebuje zhruba 20 seniorů. „Máme strašně moc žadatelů, a ty je zapotřebí nějakým způsobem uspokojovat. Jdeme tedy tímto směrem, že využijeme stávající kapacitu, kterou domov má. Je to rozhodně výhodnější než přistavovat nový objekt. Navíc pokoje jsou dostatečně velké, aby tam mohli žít dva lidé. Všechny pokoje mají samozřejmě i toaletu, sprchu, předsíňku a jsou celkově dobře vybavené,“ řekla Kratochvílová.

Výměna řidičáku. Ilustrační foto.
Tisíce řidičů mají neplatné doklady

Zmíněná úprava se bude týkat dvou pokojů se zvláštním režimem, to znamená, že dvě lůžka budou navíc pro osoby s demencí. Další dvě lůžka poskytne domov takzvaným běžným seniorům, kteří potřebují pomoct. „Někdo chce být na pokoji ve dvou, jiný zase sám. Například lidé s demencí potřebují společnost. Když jsou sami na pokoji, tak se necítí bezpečně. A lidé, kteří jsou upoutáni na lůžko, tráví většinu času sami, takže je pro ně dvoulůžkový pokoj lepší,“ poznamenala ředitelka Domova pro seniory Pelhřimov.

Kapacitu domova navýší administrativně od 1. ledna příštího roku. Samotná realizace však nějaký čas potrvá. „Když navyšujeme kapacitu u nás v domově, tak to řešíme klidně a podle situace. Předpokládám, že to bude proces, který potrvá minimálně do března.

Pokoj, který je pro tyto úpravy vhodný, tak zaplníme druhým lůžkem až to bude možné. Rozhodně to nechceme řešit nějak narychlo a neeticky vůči našim klientům,“ doplnila Petra Kratochvílová.

Mia Svatková, Pelhřimov, 17.11. 2018, 3 290 g
OBRAZEM: Podívejte se na další krásná miminka z Pelhřimovska