Pondělní den otevřených dveří v pelhřimovském domově pro seniory se uskutečnil v rámci Týdne sociálních služeb, který se koná po celé Vysočině a potrvá až do neděle.

Domov pro seniory v Pelhřimově je jedním z nejvíce naplněných v Kraji Vysočina. „Domov pro seniory je určený pro osoby starší šedesáti let, které jsou závislé na pomoci jiné osoby. Tam máme 65 osob. Domov se zvláštním režimem, kde máme 40 klientů, je pro osoby nad 50 let, které jsou nesoběstačné z důvodu demence,“ informovala ředitelka zařízení pro seniory v Pelhřimově Petra Kratochvílová.

A lidí s demencí stále přibývá. Na volná místa v domově se zvláštním režimem tak čeká spousta zájemců. „Jak populace stárne a dožíváme se stále vyššího věku, tak tím pádem se objevuje i demence. Také jsme zaznamenali trend, že demenci mají čím dál mladší lidé. Proto máme hranici padesáti let,“ poznamenala Kratochvílová.

Podanou žádost v pelhřimovském domově má zhruba přes 200 zájemců. „V tomto čísle jsou ale zahrnuty žádosti do budoucna a také asi 40 akutních žádostí. Tam se čekací doba pohybuje mezi třemi až šesti měsíci,“ prozradila ředitelka.

Tamní pracovníci se navíc starají o dalších 175 lidí v rámci pečovatelské služby. Zhruba deset seniorů navštěvuje také denní stacionář. „V domově se zvláštním režimem je průměrný věk 85 let a v domově pro seniory je to 84 let. Nejmladšímu klientovi je tu 67 let, nejstaršímu 103,“ přemítala Petra Kratochvílová.

Jiří Běhounek
Syn kráčí ve šlépějích otce. Značka Běhounek na voliče platila

Senioři mohou v domově cvičit, čímž si rozvíjí jemnou a hrubou motoriku a také činnost velkých a malých kloubů. Kreativní zájemci vyrábí keramiku, mýdla, svíčky či háčkují různé dekorační předměty. Babičky a dědečkové se také účastní různých kulturních akcí, kde například zpívají, a tím rozvíjí svou paměť. „Líbí se mi tu a jsem tu spokojená. Chodím na všechny tvůrčí kroužky, takže dělám věci z keramiky nebo vyrábím mýdla. Nejvíc mě ale baví háčkovat zvonečky, kterých už jsem udělala přes stovku. Když je možnost, tak ráda jezdím i na výlety, ale protože mám operovaná obě kolena, tak nemůžu moc dlouho chodit,“ pověděla osmaosmdesátiletá paní Marta, která je v domově od roku 2010. V domově se také snaží o to, aby senioři trávili čas spolu s dětmi či studenty.

„V rámci Týdne sociálních služeb za námi přijdou studenti z pelhřimovské obchodní akademie a pro naše klienty uspořádají různé soutěže. V pátek nás opět navštíví děti ze Želiva. Pokaždé klientům čtou, některé seniory vezmou ven, zahrají si s nimi různé hry a v kuchyňce pak společně udělají štrůdl a bramboráčky,“ pochvalovala si setkání Kratochvílová.

Křest šestého vydání České knihy rekordů.
Pokřtěná kniha rekordů už je na pultech knihkupectví