„Chtěli jsme, aby tato dominanta byla vidět i v noci,“ zdůvodnil instalaci osvětlení místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo. Dodala také, že díky novému osvětlení je zřícenina hradu vidět i z dálnice.

První nápad na osvětlení zříceniny se zrodil už po vybudování tamní rozhledny. Následně město nechalo vytvořit odborníky projekt, který zahrnoval mimo jiné zahrnoval i osvětlení věže. „Je použito LED osvětlení věze ze země a doplněno světlem ve vnitřku věže, která je v horní části směrem k městu otevřená, zřícená, a použitá pro schodiště na rozhlednu,“ popsal způsob nasvícení Květoslav Namyslo.

S úpravou všech použitých reflektorů se začalo během loňského léta, kdy se nasvěcování zkoušelo. Bylo nutné ladit polohu jednotlivých světel a pozorovat, jak celkové nasvětlení vypadá. „Osvětlení funguje něco přes měsíc,“ přemítal humpolecký místostarosta.

Až na výjimky se zřícenina hradu rozzáří hned po setmění už každý den. „Nasvícení je zapínáno stmívacím čidlem a časovým spínačem jej o půlnoci vypíná,“ informovala Květoslav Namyslo „Takto by to dle dohody mělo fungovat stále, ale při některých slavnostech na hradě bude vypínáno,“ doplnil.

Zřícenina hradu Orlík není zdaleka jediným významným místem v Humpolci, které je vidět i v noci. „Máme nasvíceny budovy kostelů, městského úřadů a postupně chceme osvětlení vylepšovat pomocí LED technologií,“ nastínil plány Namyslo. „Nově jsme ještě nasvítili toleranční kostelík na Zichpili,“ dodal humpolecký místostarosta.