Svatomartinský úterní večer byl totiž v Humpolci ve znamení slavnostního vyhlášení 14. ročníku soutěže o nejvšestrannějšího žáka a studenta města Mládí Humpolec, jejímž garantem je Rodinný pivovar Bernard.

Otázky na žáky

K slavnostní a zároveň uvolněné atmosféře velkým dílem přispěl i moderátor večera Luboš Rafaj. Ten kladl úspěšným školákům všetečné otázky. Především ho zajímalo, na jaký ze svých úspěchů jsou ocenění nejvíce pyšní, jak to chodí na jednotlivých olympiádách nebo soutěžích či co patří mezi jejich koníčky.

Zaplněné jeviště se dobře bavilo například tehdy, když Luboš Rafaj položil otázku třetí Jitce Klubalové v kategorii B, a to jaké období ji v dějepisu zaujalo. „Asi novější dějiny," odpověděla Jitka a moderátor se zeptal, zda tedy 20. století. Jitka přikývla a Rafaj zareagoval: „No, tak třeba pro mě to nejsou dějiny, ale holá současnost," zasmál se společně s diváky.

Sportovcem školního roku 2013/2014 se stal Vojtěch Rokos, který při předávání ceny zmínil, že už mu „to" skončí. „Myslíš školu?," zeptal se moderátor a Vojtěch odpověděl, že školu ne, ale sport. „Protože škola je přednější než sport," zdůvodnil školák, ale Luboš Rafaj mu odpověděl, že určitě se sportem neskončí, protože když ho baví, tak to nebude tak jednoduché.

Závěr slavnostního vyhlášení patřil samozřejmě vítězi, a tím se v kategorii B stal Matěj Doležálek. Ten nasbíral 1436 bodů, což je více než dvojnásobek bodů studenta na druhém místě. „Jak si jich tolik dokázal nasbírat?," divil se moderátor. Ale jen okamžik, protože se mu ihned dostalo odpovědi: „To máte nějakou matematiku, fyziku, pak se mezi tím objeví jazyky, a ono se to za ten rok tak nějak nasčítá," pokrčil s úsměvem rameny Matěj.

Na další otázku, zda umí také relaxovat, odpověděl: „Já myslím, že to umím docela dobře," přitakal školák.
Nakonec si zaslouženě přebral cenu, ale ještě netušil, že to není všechno. Sálem najednou zazněla skladba Bicycle Race od skupiny Queen a na pódium přijel na kole Zdeněk Mikulášek, zástupce Rodinného pivovaru Bernard. Dorazil před Matěje, sundal helmu z hlavy a kolo předal studentovi. „Obávám se, Matěji, že budeš ještě ke všemu muset začít jezdit," komentoval překvapení Rafaj, načež Matěj odvětil: „Také se obávám, že budu muset začít jezdit," smál se. Nicméně nebojácně na kolo nasedl a na jevišti objel kolečko.

Na úplný závěr ještě zaznělo poděkování sponzorům a diváci naposledy zatleskali nejvšestrannějším žákům a studentům Humpolce.

Vítězové Mládí

Kategorie A: Diana Kvášová (626 bodů), Kategorie B Student: Matěj Doležálek (1436 bodů), Kategorie B Sportovec: Vojtěch Rokos (745 bodů), Kategorie C: Aleš Krčil a Martina Kasalová (Gymnázium dr. Aleše Hrdličky), Nikola Urbancová a Eva Svobodová (Česká zemědělská akademie), Václav Bezouška a David Pípal (Česká zemědělská akademie – Technické učiliště)