Socha s „americkým" názvem Socha svobody je tak po Pražském hradu a po Slovanské epopeji již třetím světovým unikátem, který je tu k vidění.
Autorem nového přírůstku  je Martin Komárek. Ten se jinak věnuje především soutěžím timbersports, které jsou postaveny na zručnosti v zacházení s motorovou a ruční pilou. V těchto soutěžích dosahuje skvělých výsledků – je vícenásobným mistrem Evropy a minulý rok dokonce dosáhl titulu mistra světa.

Zhruba čtyřmetrová socha ve tvaru ruky znázorňující symbol vítězství je vyřezaná z kmene starého stromu hrušky. „Tato hruška tu roste od roku 1936, takže je symbolicky stejně stará jako Václav Havel," doplnil zajímavost Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den.  „Původně jsme chtěli mít sochu mávající ruky, která by zdravila pana prezidenta do nebe, ale bohužel hruška vyrostla jinak," dodal s úsměvem Rafaj s tím, že agentura si přála  vytvořit ze stromu rekordní sochu, a to pro člověka, kterého snad všichni uznávají, a tu podle nich mohl vyřezat jedině mistr světa, tedy Martin Komárek.

„Když mi Agentura Dobrý den zavolala, zda bych mohl vytvořit sochu pro našeho prezidenta, zeptal jsem se nejdříve pro jakého," vyprávěl Martin Komárek.

Jako Čech se nestyděl

Když se umělec dozvěděl, že chtějí sochu věnovat in memoriam Václavu Havlovi, neváhal a do projektu se zapojil. „Dřevosochání se sice věnuji méně než dřevorubeckému sportu, ale pokud jde o dobrou a zajímavou věc, rád pomůžu. Za svůj život jsem procestoval kus světa a musím říct, že jsem se nikdy jako český občan nestyděl za žádná rozhodnutí prezidenta Václava Havla. Bude nám chybět, naše společnost totiž právě takové lidi, jako byl Václav Havel, potřebuje," uvedl Komárek.

Na odhalení sochy přijala pozvání také ředitelka Knihovny Václava Havla v Praze Marta Smolíková. Tato knihovna vznikla už po konci prezidentského mandátu Václava Havla. Po jeho smrti se snaží především o šíření jeho odkazu. Existuje digitální archiv na internetu, kde jsou různé dokumenty týkající se bývalého prezidenta.

„Velice si vážíme akcí, které vznikají spontánně, a proto jsme sem rádi přijeli. Je to takové připomenutí osobnosti Václava Havla. Možná by socha mohla návštěvníky motivovat, aby si od pana prezidenta něco přečetli, a zjistili tak, jak jsou jeho názory v dnešní době osvěžující," poznamenala Marta Smolíková a zároveň vyřídila pozdrav od manželky Václava Havla Dagmar Havlové, která se bohužel nemohla kvůli jiným povinnostem dostavit, ale poděkovala za to, že jejího manžela  v Pelhřimově připomínají.

Aneta Slavíková