I když jde nyní o volby předčasné, se sháněním komisařů hlavně ve městech není problém. Už proto, že letos kandiduje a šanci na úspěch má víc stran, které se na obsazení komisí podílejí.

Jak potvrzuje vedoucí odboru vnitřních věcí pelhřimovského městského úřadu Jitka Dederová, většinou se při volbách strany podílejí na obsazení volebních komisí asi ze dvou třetin, ale letos to vypadá, že tento podíl může být ještě vyšší. „V některých komisích dokonce budou pouze lidé nominovaní stranami," vysvětlila Dederová.

Strany a hnutí mají možnost úřadům delegovat „své" komisaře do dneška do 16 hodin. „Pak je my budeme doplňovat do počtu ostatními lidmi," dodala vedoucí odboru s tím, že je v zásobě řada většinou „stálých" dobrovolníků, takže úřad už letos další zájemce zejména z řad studentů a penzistů musí odmítat, nebo jim přidělit roli náhradníků.

Každá strana může na okrsek poslat jen jednoho komisaře plus náhradníka. Maximální počet členů komise je letos 18, to by ale svého zástupce muselo dodat všech 18 stran. Minimální počet pak závisí na počtu voličů – například v okrsku pod 300 voličů stačí čtyři členové plus zapisovatel.

Početné členstvo

„Dosazujeme lidi do 17 obcí okresu a třeba v Pelhřimově jsme schopni dodat komisaře do každého z 24 okrsků, podobně i v dalších městech. Jsou to buď přímo členové, nebo lidé, které místní organizace doporučí," říká okresní tajemník ČSSD Čestmír Špička s tím, že většinou jde o „zaběhnuté" členy komisí.

Potíž se zaplněním komisí nemívají hlavně komunisté a lidovci, strany s početným členstvem. Týká se spíš menších a nových stran. „My jsme jen čtyři členové na okrese, takže třeba do komise v Počátkách půjde i můj muž," směje se krajská jednička Zelených Hana Konvalinková z Počátek.

V Pacově musí zajistit osm komisí. „V místních částech je méně členů. Konkrétní složení bude následující – v jedné komisi bude deset lidí, ve třech po devíti a ve čtyřech zasednou čtyři členové," sdělil tajemník městského úřadu v Pacově Václav Krejča.

Odměna za členství se nemění. Komisaři dostanou za asi osmnáctihodinovou práci 1300 korun, zapisovatel 1500 korun a předseda 1600 korun. K tomu náleží stravenky a refundace ušlé mzdy.

„V Pacově problém se členy komisí nemáme. Pokud chybějí po delegování stranami, tak je nadeleguje starosta, ale zájem lidí je poměrně velký," dodal tajemník. Když nechodí tolik lidí, členové komisí si většinou povídají.

„Dlouhá doba je někdy na vesnicích, kde přece jen není tolik voličů, ale vždy se to dá zvládnout," doplnil Krejča.
Z malých vsí na Vysočině mimochodem zazněl i názor, že by se tam mohlo volit kratší dobu, třeba jen jeden den.
Potíž není ani v Želivě. „Při každých volbách je to podobné. Strany si do komise delegují své zástupce, což je asi polovina, protože máme většinou šestičlennou komisi," objasnil starosta Karel Chmel s tím, že zbytek členů doplňuje sám. „S tím není problém. Většinou to dělají stejní lidé. I při těchto volbách počítám, že to tak bude," doplnil Chmel.

Zaběhlé je i složení volební komise ve Starém Pelhřimově. Podle předsedy tamního osadního výboru Jiřího Šímy se ani počet členů, které dosazují strany, nemění. Většina z nich ale nejsou místní obyvatelé. „Volby tu probíhají vždy v klidu. Někdy chodí více lidí, někdy méně, ale o těch následujících se asi nudit nebudeme," doplnil Šíma.