V letošních komunálních volbách, které se uskuteční 10.-11. října mohou voliči vybírat rovněž z pěti kandidátek. Do zastupitelstva města by po letošních volbách mělo zasednout opět patnáct kandidátů.
Minulé volby ve městě se šesti mandáty vyhrála Občanská demokratická strana (ODS) vedená Milanem Šmídem, který se tehdy po odchodu z Poslanecké sněmovny vrátil na scénu komunální politiky.

I letos je současný starosta Žirovnice lídrem kandidátky ODS. „Byl bych nad míru spokojený, kdyby ODS obhájila šest mandátů z předchozích komunálních voleb," sdělil Milan Šmíd s tím, že mezi přednosti žirovnické ODS patří stabilní názory a dobrá komunikace.

„Od roku 1990 má ODS ve vedení města starostu. Takže za nás nejlépe hovoří výsledky naší práce. Naší výhodou možná je, že jsme se pokaždé dokázali s partnery v zastupitelstvu dohodnout a že dokážeme komunikovat s ostatními politickými subjekty především ve prospěch města," dodal současný starosta Žirovnice.

V roce 2010 skončilo za ODS s pěti mandáty Sdružení nezávislých kandidátů Žirovnice v čele se současným místostarostou Jiřím Tůmou.

Ten vede kandidátku i letos. „Na kandidátce máme několik nových tváří. Tak doufám, že to přinese kýžený úspěch. Myslím si, že by bylo určitě úspěchem, kdybychom zopakovali výsledky z minulých voleb, kdy jsme získali pět mandátů a tři místa v radě," přiblížil současný místostarosta města Jiří Tůma. Ten by rád navázal na vykonanou dosavadní práci a zkušenosti z radnice.

„Myslím si, že by nám lidé mohli dát hlas i na základě výsledků práce ve vedení města. Například v radě máme hned tři zástupce. Dále se snažíme, aby v našem sdružení byli zástupci všech spolků, které působí v Žirovnici, a tím chceme dát spolkům záruku, že budou i nadále fungovat a budou podporovány městem tak, jako tomu bylo doposud," komentoval Jiří Tůma.

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) získala v minulých volbách v zastupitelstvu tři mandáty.
Podle Karla Pokorného, který je stejně jako před čtyřmi lety lídrem kandidátky, by byl pro stranu úspěch, kdyby získala stejný počet mandátů jako v minulých volbách.

„Sice na kandidátce nemáme žádné nové, mladé tváře, ale voličům nabízíme stabilitu. Všichni naši kandidáti jsou rodilí Žirovničané, všichni jsme pracovali v Žirovnici a myslím si, že lidé vědí, že se jich dokážeme zastat. Na druhou stranu je fakt, že nyní vládne trend nevolit tradiční strany a lidé tak na protest volí někoho jiného, nová uskupení," přiblížil Karel Pokorný.

Noví lídři

Jeden mandát v minulých komunálních volbách získala od voličů v Žirovnici Česká straně sociálně demokratická (ČSSD). Její žirovnický lídr se od minulých voleb změnil – Jana Voharčíka nahradil Zdeněk Dvořák.

Bez mandátu před čtyřmi lety skončila Křesťanská demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL). I v té se změnil post v čele, kdy Bohumíra Marka nahradil Milan Morava.