„V první řadě by měl každý zvážit, zda opravdu musí za příbuzným nebo známým do nemocnice jít. Riziko, že se nákaza Covid-19 do zařízení zavleče, s každým příchozím roste. V případě, že by se po některé z návštěv musely zdravotní týmy odebrat do karantény, by to provoz značně zkomplikovalo,“ upozorňuje Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Jeden člověk na půl hodiny 

Návštěvy budou za velmi přísných podmínek. Za každým pacientem bude moci přijít pouze jeden člověk, a to maximálně na půl hodiny. Pokud by šel s doprovodem, musí s tím vždy předem souhlasit ošetřující lékař. „Souhlas lékaře je nutný také v případě, že chce vstoupit na oddělení ARO, JIP, ODN a LDN,“ uvedla krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

Na návštěvy se bude navíc smět jen za pacienty, kteří v nemocnici stráví víc než pět dnů. Toto konkrétní omezení se nevztahuje na Nemocnici Pelhřimov, kde je podle statistik nejlepší epidemiologická situace v celém kraji. Opačným případem je nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde i s ohledem na nedávnou situaci v Kynicích a v Domově se zvláštním režimem v Břevnici bude povoleno navštívit pacienta na všech lůžkových odděleních pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.

„Stejný přísnější postup bude platit také v jihlavské nemocnici, a to hlavně z důvodu, že se zde v rámci kraje soustředí péče o pacienty s vážnými onkologickými, kardiologickými a dalšími onemocněními,“ vysvětlil náměstek Novotný a doplnil, že omezení se netýkají návštěv pacientů v terminálních stádiích, tam budou platit pravidla jako doposud.

Ilustrační foto
Bouře a lijáky řádily i na Jihlavsku. Stromy ve vichru padaly na silnice

Všechny krajské nemocnice stanovily návštěvní dobu na středu od 15.00 do 17.00 a v neděli od 14.00 do 16.00. Každý, kdo se chystá na lůžkové oddělení, musí vyplnit zvláštní dotazník a musí mít aktuálně naměřenou teplotu nižší než 37 °C. Samozřejmostí je rouška, doporučená vzdálenost i zvýšená hygiena. Obecná pravidla platí pro celý Kraj Vysočina, ale jednotlivé nemocnice si mohou organizaci návštěv přizpůsobit. „Po týdnu vše vyhodnotíme a není vyloučeno, že se uvedená pravidla budou ještě měnit, tak aby to vyhovovalo jak nemocnicím, tak i návštěvám a pacientům,“ uzavřel náměstek Novotný.

Před každou návštěvou se doporučuje sledovat webové stránky jednotlivých krajských nemocnic:

Nemocnice Havlíčkův Brod www.onhb.cz

Nemocnice Jihlava www.nemji.cz

Nemocnice Nové Město na Moravě www.nnm.cz

Nemocnice Pelhřimov www.hospital-pe.cz

Nemocnice Třebíč www.nem-tr.cz