„Můj syn, který studuje na pelhřimovské průmyslovce, i moje dcera, která nyní nastoupila na pelhřimovskou hotelovou školu, si vstup do školy pípají čipy. Zda to jako bezpečnostní opatření stačí, je těžká otázka. Nikdo nemůže dopředu vědět, kdy a kde se taková tragédie stane," přemítala Eva Faltusová z Pelhřimova. „Když jsem jednou pozdě přicházela na rodičovskou schůzku, budova školy byla už zamčená," doplnila zkušenost Faltusová.
Další matka, která si nepřála zveřejnit své jméno, uvedla, že nedávno navštívila pelhřimovské gymnázium proto, aby vyzvedla doklady pro svou dceru, a hlavní dveře byly zamčené. „Musela jsem zazvonit, uvést do bzučáku své jméno i to, proč jsem do školy přišla," popsala.
Ředitelka základní školy v pelhřimovské ulici Osvobození Vladimíra Madronová řekla, že jejich škola bezpečnostní opatření má. „Dodržujeme služby na vrátnici, před vchodem do budovy a v šatnách jsou kamery, ráno tu dohlíží školník a máme i dozory na chodbách. Otázkou je, zda se dá zaručit, že tato opatření budou stoprocentní," popsala ředitelka.
Podle ředitelky Madronové je během vyučování hlavní vchod do školy zavřený a uklízečky u něj mají služby. Je tu ale také druhý vchod, jímž se dá též do školy dostat. Ten je u čekárny k zubní ambulanci, kam docházejí pacienti. „Asi od deseti hodin dopoledne k nám navíc chodí pro obědy lidé, kteří nemají se školou nic společného," doplnila Madronová. Ta ale zároveň řekla, že si není vědoma žádného nebezpečného konfliktu zapříčiněného cizí osobou v budově školy.
Budova humpoleckého gymnázia je podle slov jeho ředitelky Hany Havelkové chráněna během doby vyučování elektronickým zámkem u hlavního vchodu. „Další vchody do budovy jsou zamčené. Tento elektronický zámek je navíc spojen s kamerou, takže pokud na nás někdo zazvoní, vidíme ho," řekla ředitelka.
Na otázku, zda někdy škola řešila problémy spojené s vniknutím cizí osoby na její půdu, Hana Havelková „zaklepala", že naštěstí ne.
V souvislosti se žďárskou tragédií se i ředitelka Mateřské školy Za Branou v Pacově Dana Maděrová prý zamyslela nad tím, jestli jejich mateřinka v minulosti musela řešit nepříjemnou situaci s cizím člověkem v budově. „A zaplaťpámbu nemusela," řekla Maděrová.
Tato pacovská mateřinka se podle jejích slov zamyká v době, kdy už do ní rodiče odvedli své děti, tedy asi v osm hodin ráno. „Od té chvíle se k nám lidé dostanou pouze přes zvonek. Máme tu klasický, takže kdo chce dovnitř, zazvoní a někdo od nás mu musí jít otevřít," popsala Maděrová.
Podle vyjádření vedoucího krajského odboru školství, mládeže a sportu Kamila Ubra je zajištěním bezpečnosti na školách především na jejich ředitelích. „Ve Žďáru se stal specifický případ, proti kterému není snadné se preventivně bránit. Přesto je to velmi vážný důvod k prověření stávajících systémů a vyhodnocení rizik. V tomto smyslu jsem oslovil ředitele a ředitelky škol a školských zařízení všech zřizovatelů na území našeho kraje," uvedl Ubr.
Ve výzvě určené ředitelům nabádá mimo jiné ke kontrole stávajících opatření a navrhuje dozor u vstupu, který by návštěvníky ihned identifikoval. Dále apeluje na to, aby žáky i zaměstnance seznámili s jednáním v krizových situacích a jejich rodiče informovali o zabezpečení školy.