VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do konce války zbývaly hodiny, když hořely Leskovice

Leskovice – Pětadvacet zmařených životů charakterizuje nesmyslný konflikt, k němuž došlo 5. a 6. května 1945 v Leskovicích. Část obce tehdy nacisté vypálili, některé z obětí 
z řad místních obyvatel postříleli, zbývající uhořeli.

28.4.2015
SDÍLEJ:

Po řádění jednotky SS ve dnech 5. a 6. května našlo smrt ve vypálených Leskovicích 25 nevinných lidí. Události připomíná památník z roku 1961.Foto: Státní okresní archiv Pelhřimov

V Leskovicích, které netrpělivě čekaly na konec války, se hned 5. května po výzvě pražského rozhlasu začal formovat revoluční národní výbor, do jehož čela se postavil strojník František Soukup. Lidé se pustili do odstraňování německých nápisů, a to jak v obci, tak na silnicích a železnici.

Před patnáctou hodinou přišla telefonická zpráva o kapitulaci německé vojenské posádky v nedalekém Pacově 
i s pokynem o odzbrojení Němců v Leskovicích, kde se nacházel železniční strážní oddíl, který tvořil velitel 
a 48 mužů.

Odzbrojení se odehrálo bez konfliktů, jenže mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou dorazily do Leskovic vyzbrojené jednotky wehrmachtu, které se pokusily vývoj z předcházejících hodin za pomoci síly zvrátit.

Po úvodní střelbě z kulometů, pušek a pancéřových pěstí byly zapáleny první vytipované usedlosti, a to stavení číslo popisné 26 a 7. O život při tomto útoku přišli Josef Charouzek, Josef Bíba, Josef Hlaváček, Josef Brtna, Alois Hrdoušek, Josef Král starší 
i jeho syn Josef Král mladší 
a Josef Soukup.

Večer se Němci stáhli, ale hned druhý den v pět hodin ráno se oddíl SS v čele s SS-hauptsturmführerem Walterem Hauckem do Leskovic vrátili a pokračovali v masakrování usedlíků. Oddíl přijel od Pelhřimova, vojáci obec obklíčili. Poté začali příslušníci jednotky SS prohledávat domy a zapalovat je fosforovými tyčinkami. Když bylo zamčeno, použili malé bomby a ruční granáty. Nalezené obyvatele vesnice řádící němečtí vojáci mučili a zabíjeli.

Celkem bylo 6. května 1945 vypáleno 31 domů a hospodářských stavení. Sedm domů bylo vypáleno částečně, naopak nedotčeno zůstalo devět domů a dva obilní sklady. Kořist, kterou útočník získal drancováním, odvezl pak s sebou do Pelhřimova.

Nejstrašnějším následkem řádění 6. května bylo dalších sedmnáct mrtvých. Nejvyšší oběť v tento den těsně před koncem války přinesli Matěj Dvořák, jeho manželka Albína Dvořáková, Jan Král, Alois Pavlů s manželkou Marií Pavlů a dcerami Jarmilou a Věrou Pavlů. O život přišli také Matěj Pech, Karel Popelář, Anežka Soukupová, jejíž manžel Josef Soukup byl ubit o den dřív, Miloslav Stupka, Josefa Vašků, František Vaverka, jeho snacha Josefa Vaverková 
a třináctiletý vnuk Josef Vaverka, nejmladší oběť leskovické tragédie, František Vlach a obchodní cestující 
z Prahy Martin Urbanec.

Po válce byla obec v krátké době obnovena. V roce 1961 byl v sousedství leskovické železniční stanice vybudován pomník, který připomíná tragické události z května 1945 a jejich 25 obětí. Autorkou pomníku je sochařka Jaroslava Lukešová.

Autor: Jiří Jíra

28.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení