Právě Novorychnovští ale férově snídat teprve začínají. „Férovou snídani jsme uspořádali poprvé loni. Jsme zapojeni do projektu Světová škola, který má za úkol informovat o různých globálních problémech, a proto jsme si s dětmi vybrali fair trade. Líbí se nám to, a tak v tom pokračujeme,“ prozradila učitelka ze Základní školy Nový Rychnov Monika Vlková.

Posnídat fairtradové potraviny, ale klidně i domácí marmeládu, farmářské máslo či chléb, a dát tak najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a zodpovědné spotřeby, budou moci před novorychnovskou základní školou nejen děti, ale i místní obyvatelé, lidé z tamního chráněného bydlení či rodiny s dětmi. „Návštěvníci akce si budou moci dát kávu, čaj nebo domácí limonádu. Školáci mají také na starost organizaci aktivit a soutěží pro děti na zabavení,“ doplnila Monika Vlková.

Posnídat se svými přáteli, rodinou či sousedy budou moci zájemci v sobotu dopoledne i v Pelhřimově. Férová snídaně tam vypukne v Městských sadech. „Jedná se o společnou snídani. To znamená, že každý, kdo bude chtít přijít, si přinese deku a potraviny, které bude chtít posnídat. Připravena bude navíc také malá ochutnávka od našich zahraničních dobrovolníků. Zájemci tak budou moci ochutnat, co snídají například v Německu či Maďarsku,“ lákala návštěvníky Eva Havlíčková z pelhřimovské Hodiny H.

Za nepříznivého počasí se akce přesune do prostor zmíněné Hodiny H. „Většinou dvacet až padesát lidí s námi posnídá nebo se u nás alespoň zastaví. Co se týče návštěvnosti, tak hodně záleží na počasí. Letos to navíc vychází na tři zmrzlé, tak uvidíme, snad bude hezké počasí,“ usmála se Eva Havlíčková.

Celorepublikovou akci, která se koná za podpory organizace Na Zemi, tradičně podpoří i Humpolečtí, a to v parku u nemocnice. „V Humpolci akci pořádáme letos popáté, a co vím, tak lidé každým rokem přibývají. Myslím si, že minulý rok jsme tu měli zhruba 38 návštěvníků,“ přemítala Marie Krpálková s tím, že snídat pod širé nebe chodí jak dospělí a děti, tak i senioři.

Dodala také, že letos se k nim připojí i senioři z denního centra Astra v Humpolci a ze Sociálně terapeutické dílny z Ledče nad Sázavou. „V ten samí den většinou pořádá svou akci i Středisko volného času v Humpolci, a to sportovní akci pro děti. Takže lidé se v parku budou moci nasnídat a zároveň si i protáhnou své tělo,“ řekla Marie Krpálková.

Snídat na všech zmíněných místech na Pelhřimovsku začnou v devět hodin ráno.