Od 14. do 20. srpna se zde uskuteční již dvanáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, který slibuje přednášky, besedy a workshopy.

„Vystoupí zde nejen známá česká novinářská jména, například Michal Kubal, někdejší zpravodaj České televize v USA, nebo německá novinářka Eva Eleonora Demmerle. Projekt mezinárodního rozměru nabídne studentům také nové poznatky z oblasti psané, rozhlasové, televizní žurnalistiky či PR a marketingu," uvedl za pořadatelský tým Milan Pilař.

Ten podotkl, že během týdenního kempu se studenti z evropských středních a vysokých škol budou zabývat historií, současností i kulturou médií střední Evropy.

„Dále se seznámí s novinářskou prací, etickou stránkou povolání a sami si vyzkouší praxi v terénu. Sedmidenní vzdělávací program doplní diskuze a setkání s předními osobnostmi mediálního i politického života z České republiky i zahraničí," pokračoval Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina, který s nápadem zorganizovat podobnou školu pro mladé přišel v roce 2004.

Mladí novináři

„Setkal jsem se s kolegou Milanem Kopeckým, který pracuje v Českém rozhlase Region. Chtěli jsme pomoci mladým, kteří se na mě obraceli ohledně přípravy na studium žurnalistiky. Dnes se řada bývalých absolventů na akci vrací v roli lektorů a předávají zkušenosti těm mladším. Někteří letos přijedou do Brodu již podvanácté," konstatoval Pilař.

Druhý ročník školy navštívil dokonce bývalý prezident Václav Havel, který zde debatoval s Václavem Kasíkem, tehdejším ředitelem Českého rozhlasu, a novinářem Václavem Moravcem.

Letošní lákadlem může být i téma někdejšího zpravodaje České televize v USA Michala Kubala. Ten promluví na téma americké volby spolu s Jamesem Merzem, poradcem pro politické a ekonomické záležitosti na americkém velvyslanectví v Praze.

„Dále v průběhu týdne vystoupí například novinář Marek Wollner a politolog Michael Romancov nebo generální ředitelka skupiny Newton Media Petra Mašínová," pozval Pilař.

Vlastní workshop na téma Public Relations povede zakladatel PR a marketingové agentury Lesensky.cz Petr Lesenský, jehož agentura celou školu mediálně podporuje.

Chybět nebude ani německá novinářka Eva Eleonora Demmerle, která pohovoří o Habsburcích a jejich myšlence evropanství. Nabitý program slibují také témata jako globalizace a organizovaný zločin, kterému se bude věnovat Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Letní školu podporuje Think-tank Evropské hodnoty, jehož zástupci se postarají o workshop s podtitulem: Jak funguje pro-kremelská dezinformační kampaň a jak jí čelit?

I když na školu jezdí pravidelně zahraniční studenti, hlavním komunikačním jazykem je čeština.

„Zahraniční účastníci jsou většinou studenti bohemistiky, takže češtinu ovládají. Pokud něco nechápou, tak jim to vysvětlíme anglicky, ale většinou to není potřeba. Jezdí k nám většinou s cílem zlepšit svou češtinu, takže se jim v tom snažíme pomoct," vysvětlila jedna z organizátorek a lektorek Martina Kovaříková.

Díky podpoře kraje směrem k partnerským regionům letos přijede šest mladých Ukrajinců, dvě Bělorusky a dva Slováci.