Jednou takovou nadšenkyní je i Marie Bušková z Veselé, která v obci pořádá řadu dalších kulturních akcí.
„Divadelní zájezdy u nás v obci pořádám už šestnáctým rokem. Jezdíme hlavně do pražských a brněnských divadel, a když jedeme do Prahy, je to většinou výlet na celý den. Nejprve jdeme na muzikál a pak se ještě projdeme po městě," sdělila Bušková.
Ta právě minulý týden s naplněným autobusem vyrazila do brněnského Mahenova divadla. „Byli jsme na hře Veselé paničky windsorské od Shakespeara. Hra byla skvělá a všichni byli s jejím výběrem spokojení, taky jsme se u ní hodně nasmáli," vzpomínala Bušková.
Další divadelní zájezd, který obyvatele Veselé a okolí čeká, se uskuteční v květnu. Tentokrát autobus pojede do Hudebního divadla Karlín na muzikál Aida.

Zájemců je dost

„Vždy máme objednaný jeden autobus, který se naplní bez problémů. Někdy jsou i náhradníci pro případ, že by někdo onemocněl," vysvětlila Marie Bušková.
Další obcí, kde se zájezdy do divadel pořádají, jsou i Komorovice.
„Letos to bude zhruba sedmým rokem, co tuto akci pořádáme. Lidé z Komorovic a popřípadě i jejího okolí mají o divadlo velký zájem, takže autobus většinou naplníme ihned," uvedl starosta obce Přemysl Jež.
Tamní obyvatelé většinou za kulturou zamíří do Brna, Prahy nebo do Jihlavy, kde navštíví Horácké divadlo.
„Do Prahy jezdíme spíše na muzikály, například 20. prosince jsme byli v Kongesovém sále na muzikálu Mama Mia. Dále nás čeká muzikál Fantom Opery, na který vyrazíme do pražské Goja Music Hall, a když bude zájem, tak 31. května pojedeme do Brna na hru Brněnské pověsti, která by mohla být zajímavá i pro dospělé," vyjmenoval Jež.
Ani Kamenice nad Lipou nezůstává pozadu a svým obyvatelům umožňuje vyjet za kulturou do většího města.
„Zájezdy do divadel u nás kolem roku 1992 zavedl Jaroslav Šefl a v této tradici později pokračoval pan Vácha a hned na to paní Kůrková," přemítala vedoucí kulturního domu v Kamenici nad Lipou Vlasta Motyčáková. Zájemci pravidelně jezdí do divadla Oskara Nedbala v Táboře.
„V Táboře jsme si předplatili program skupiny A na jarní sezonu, která trvá zhruba od února do května. V programu je vždy zahrnuto sedm divadelních představení," řekla Motyčáková.
Předplatné na jarní sezonu si podle ní koupilo dvacet pět lidí a cestu autobusem do Tábora a zpět si lidé neplatí celou, pouze na ni přispívají.
„Naposledy jsme jeli 16. března na hru Deja vu. Teď nás bude 27. března čekat Carmen a dál na programu ještě máme například hru s názvem Smrt obchodního cestujícího, Drž mě pevně, miluj mě zlehka nebo Jistě, pane premiére!" vyjmenovala Motyčáková.

Denisa Šimanová