Starosta Karel Štefl (SNK) ale realisticky předpoklá-
dá že čeká místní politiky
i úředníky ještě nemálo práce, než se herny podaří z města definitivně vytlačit. Může za to klasický problém. Hrací automaty v minulosti nepovolovala pouze obec, ale souhlas s provozování „beden" vydávalo i Ministerstvo financí. A na ministerské hraní je zatím obecně závazná vyhláška tak trochu krátká.
V Počátkách umožňovalo do loňského roku naplňovat návštěvníkům heren jejich vášeň deset hracích automatů, jejichž provozování povolilo město. „Tyto hrací automaty byly umístěny ve dvou hernách, takže v tomto případě nebude složité dodržování vyhlášky zkontrolovat a zjistit, zda ji provozovatelé těch-to dvou podniků respektují," odhadl Štefl. Hrací automaty povolené radnicí byly v restauraci U Karásků a v podniku zvaném Domino, což je 'v podstatě nonstop nebo noční klub.

Starosta Štefl odhaduje, že by se na těchto dvou místech mohlo přestat „hrát", nebo spíš prohrávat, během dvou tří měsíců.
Možná je ale zbytečně pe-simistou. Hostinec a penzion u Karásků s novým rokem 
s hracími přístroji totiž už skončil. S respektováním nové vyhlášky tak nebude mít problém. „Přístroje právě odvážejí," potvrdila včera provozní hostince a penzionu Te-reza Kampeová.

Kdy se zavře voda za herními automaty, které povolilo Ministerstvo financí, nikdo neví. Starosta by byl rád, kdyby se je podařilo odsta-
vit do léta. Loni bylo v Počátkách pět ministerských hracích automatů. „Jenže podle mých čerstvých informací ministerstvo nově povolilo tři nebo čtyři přístroje," poznamenal Štefl.

Zarážející je, že se tak podle všeho stalo v době, kdy už byla počáteckými zastupiteli schválena vyhláška, která herní automaty od ledna 2016 zakazuje. Zmíněnou vyhlášku schvalovali zastupitelé v září loňského roku.

Proti už schválené vyhlášce se na poslední chvíli ohradilo sdružení zábavního průmyslu UNASO. To se na počátecké komunální politiky obrátilo s požadavkem o posunutí účinnosti Obecně závazné vyhlášky č. 3/2015 o zákazu provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her, což je oficiální označení schválené počátecké protigamblerské vyhlášky, o rok, tedy od 1. ledna 2017.

Vyhovět požadavku na schůzi v polovině loňského prosince zastupitelé odmítli. „Žádost jsme vzali na vědomí, ale rozhodnutí o účinnosti vyhlášky od 1. ledna 2016 jsme nikterak nerevokovali," doplnil starosta Štefl.

Z hracích automatů šlo v posledních letech do počáteckého městského rozpočtu zhruba sedm set tisíc korun ročně. Na druhé straně se na herny nabalovaly problémy, jakými bývá rušení nočního klidu, vandalismus, poškozování majetku nebo sprejerství.
Počátky jsou prvním městem na Pelhřimovsku, které má vyhlášku, jíž se zakazuje provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her.

Ve dvou městech se v roce 2011 pokusili alespoň o dílčí regulaci gamblerství. Nejprve vydala radnice v Pacově vyhlášku o stanovení okruhu vzdálenosti, v němž nesmí být provozování výherních hracích přístrojů povoleno. Podle vyhlášky nesměl být povolen provoz výherních hracích automatů ve vzdálenosti do deseti metrů od budov škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, budov státních orgánů a církví.

O několik týdnů později schválili pelhřimovští zastupitelé vyhlášku, v níž vymezili, že herny mohou být pouze na místech vyjmenovaných v příloze vyhlášky. Ze seznamu plyne, že v Pelhřimově je takových míst dvanáct.