Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky pečovatelkám mohou žít doma

Želiv, Lhotice – V obcích Želiv a Lhotice jsou již osmým rokem provozovány Oblastní charitou Havlíčkův Brod Domy s pečovatelskou službou. V nich jsou služby zajišťovány Charitní pečovatelskou službou Humpolec (CHPS).

24.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Oblastní charita Jičín

Oblastní charita Havlíčkův Brod (OCH HB) je nestátní nezisková organizace působící v rámci Charity České republiky, jež je největší nestátní poskytovatel zdravotních a sociálních služeb v republice.

OCH HB funguje od roku 1991 a je zřizována Biskupstvím královéhradeckým. Jejím základním úkolem je poskytovat služby lidem v sociální, hmotné i duchovní nouzi, lidem nemocným a trpícím. Poskytuje své služby na území celého vikariátu havlíčkobrodského a humpoleckého jako charita oblastní.

V posledních letech organizace zažila poměrně bouřlivý rozmach a v současné době poskytuje služby matkám s dětmi, seniorům, lidem se zdravotním či sociálním handicapem, dětem, mládeži, rodinám s malými dětmi a poskytuje také služby v oblasti poradenství.
V místních Domech s pečovatelskou službou a v domácnostech o klienty pečuje Charitní pečovatelská služba Humpolec. Pečovatelská služba je terénní či ambulantní služba. Její cílovou skupinou jsou senioři, osoby s chronickým onemocněním, osoby s tělesným a jiným zdravotním postižením, kteří nejsou schopni bez pomoci okolí si zajistit své základní životní potřeby v domácím prostředí.

Pomocná ruka

Služba se poskytuje v přirozeném prostředí klientů i ve specializovaných zařízeních. Charitní pečovatelská služba zajišťuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu (například pomoc a podpora při podávání jídla a pití, pomoc při oblékání a svlékání, přesunu na lůžku), pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu (celková koupel, střihání nehtů), poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy (dovážka oběda, příprava a podání jídla a pití), pomoc při zajištění chodu domácnosti (například běžný úklid, mytí oken, běžný denní nákup, praní prádla, pochůzky), zprostředkování kontaktu se společenským prostředím (například doprovod k lékaři, vyřizování úředních záležitostí) a pomoc při prosazování práv a zájmů.

Tyto základní služby doplňují služby fakultativní – například pedikúra, doprava služebním vozidlem. Všechny služby se poskytují za úplatu.
Hlavním cílem CHPS je umožnit uživateli žít kvalitně a důstojně co nejdelší dobu v prostředí svého domova, rodiny a místní komunity. Individuálním přístupem pomáhá uživateli služby, aby převážnou část běžných úkonů sebeobsluhy zvládal sám s ohledem na svůj zdravotní stav a zachoval si co nejdéle soběstačnost.

Na závěr uvádíme vyjádření jednoho z klientů CHPS Humpolec: „Bez pomoci pečovatelek bych byl zcela ztracen a nucen pobývat v domově důchodců. Prodejnu mám nedaleko, ale nejsem schopen si dojít nakoupit a obstarat léky. I v domácnosti jsem zcela bezradný. Pečovatelky mi vnášejí do života novou sílu a možnost žít ve své domácnosti."

Andrea Kotnová, sociální pracovnice CHPS Humpolec a Astry – denního centra pro seniory

Autor: Redakce

24.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení