Na krajském úřadu ale bylo rušno už i během minulého týdne. „Kvůli kotlíkovým dotacím k nám teď chodí hodně lidí. Většinou mají zájem 
o konzultace. Poměrně dost jich sem zavítalo také přímo 
z Pelhřimova a Humpolce, protože právě obyvatelům těchto měst se dotace zvýší ještě o pět procent. Žádosti, které nám ale někteří přinesli ještě před tímto termínem, musely být zamítnuty," řekla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Potřebné informace ke kotlíkovým dotacím zjišťovali zájemci o ně i přímo na radnici 
v Pelhřimově. „Když k nám přijde někdo s dotazem na kotlíkové dotace, tak se mu samozřejmě snažíme poradit. Nasměrujeme ho na krajský úřad v Jihlavě, ukážeme mu webové stránky, kde najde odpovědi na své otázky, a popřípadě mu i vytiskneme potřebnou žádost. Naše povinnost to ale není, spíše jen dobrá vůle," prozradil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Pelhřimově Josef Slavětínský.

Dodal také, že zatím tak velký nával zájemců nepociťuje. „Během minulého týdne se k nám přišli zeptat na kotlíkové dotace zhruba čtyři zájemci. Myslím si ale, že větší zájem se ještě ukáže," ukončil Slavětínský.

Díky těmto dotacím nepřibude práce pouze úředníkům, ale také topenářům, kteří se 
o nainstalování potřebného kotle postarají.
To potvrzuje i majitel topenářské firmy v Kamenici nad Lipou. „Denně se mi ozve zhruba čtyři až pět lidí, takže zájem o kotlíkové dotace je opravdu velký. Záležet ale samozřejmě bude na tom, kolika zájemcům kraj tuto dotaci schválí. Ono totiž není tak jednoduché splnit všechny požadavky, které po zájemcích o tyto dotace kraj chce," popsal momentálně velký zájem o instalaci dotovaných kotlů majitel kamenické firmy, který nechtěl uvádět své jméno.

Ti topenáři, kteří chtějí tyto dotační kotle v domácnostech instalovat, potřebují ke své profesi ještě určité proškolení. „Všechna školení, která jsou k montáži těchto kotlů potřeba, už jsem absolvoval. Ke každému odvětví neboli například ke každému druhu kotle je připraveno jedno školení," ukončil majitel topenářské firmy v Kamenici nad Lipou.

Podpora je v tomto případě určena fyzickým osobám na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které jsou umístěny v rodinných domech. „Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Využijte tedy příležitost a zvažte výměnu starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním," apeluje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

Více informací mohou zájemci nalézt na internetové stránce www.kr-vysocina.cz/kotliky.