Na úplný jih Maďarska se od 15. do 30. července vydali v rámci dvoutýdenního projektu Save Nature for Safe Future čtyři odvážlivci. „Po čtyřhodinové jízdě z Budapeště jsme se ocitli ve velice izolovaném kempu, kde téměř ani nebyl signál, takže se nám naskytla osvěžující příležitost trochu si odpočinout od sociálních sítí a internetu celkově,“ přemítala jedna z účastnic projektu Gabriela Pilátová.

Účastníci projektu byli rozděleni do čtyř workshopů, a to Photo, Video, Do it yourself (DIY) a Homemade cosmetics. „Photo workshop byl velice povedený, všichni si ho moc chválili,“ řekla Pilátová.

V rámci zmíněného workshopu se účastníci učili pracovat s profesionálními fotoaparáty a také měli za úkol vypracovat knihu rostlin, které rostou v blízkosti kempu. „Ve video workshopu se naučili základy zpracování videí. Vytvořili krásná videa na ekologická témata,“ poznamenala mladá cestovatelka.

Do it yourself workshop byl hodně zážitkový. Účastníci pracovali podél jezera na základech pro mola, také rybařili a zkoušeli si práci se dřevem. „Poslední workshop, ve kterém jsem byla já, byl zaměřený na výrobu domácí kosmetiky a čisticích prostředků. Dozvěděli jsme se spoustu užitečných tipů a triků, vyrobili jsme několik produktů, můj nejoblíbenější je asi deodorant, který používám i teď po návratu domů a těším se, až si ho zkusím sama opět vyrobit,“ pochvalovala si Gabriela Pilátová náplň workshopů.

Po celou dobu pobytu v Maďarsku měl čtyřčlenný český tým k dispozici kola, takže mohl ve volném čase vyrazit na průzkum okolí, například k řece Drávě nebo do obchodu ve vesnici. Někteří si dokonce udělali výlet na kolech do Chorvatska. „Rozhodně to byly nezapomenutelné dva týdny plné zážitků, nových poznatků a hlavně přátelství s lidmi z různých koutů Evropy,“ zavzpomínala na nedávný pobyt v zahraničí Gabriela Pilátová.

Na přelomu prázdnin odjelo ještě pět zástupců Hodiny H v rámci Erasmu+ na výměnný pobyt do Rumunska. „Ve vesničce Milcoveni se pět mladých lidí společně se zástupci z Rumunska, Estonska, Německa a Severní Makedonie zúčastnili projektu Roma-rt, který byl zaměřený na romskou kulturu a problémy se začleněním Romů do většinové společnosti,“ informovala Eva Havlíčková z Hodiny H.

Účastníci projektu se během workshopů seznámili s původem Romů jako etnika a jejich kultury, stereotypy, předsudky a sociálním vyloučením. Kromě toho se také vydali do městečka Oravica do místního divadla, které je nejstarší v Rumunsku. Na závěr každého dne probíhaly mezinárodní večery, během kterých účastníci poznali kulturu ostatních národů a mohli ochutnat některé typické pochutiny.