Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devátý díl: Vyskytenská „dálnice" a napojení na ní

Vyskytná – V předposledním díle našeho seriálu o místech, kde se nejvíce bourá, se zabýváme „obchvatem" Vyskytné, zejména místy, kde končí.

8.3.2013
SDÍLEJ:

I tento vůz jel původně od Jihlavy a dostal smyk v zatáčce na kopci směrem na Sedliště. Foto: Policie ČR

Rovný a většinou přehledný úsek svádí k vysoké rychlosti, jenže zvlášť řidiče jedoucí od Jihlavy pak v místě napojení silnice od Vyskytné směrem na Sedliště čeká změna.

Právě zde dochází k nehodám, loni tu zemřel motorkář. Jak vysvětluje vedoucí pelhřimovského dopravního inspektorátu Rostislav Sůva, setkávají se tu tři věci. „Prvním negativním faktorem je vysoká rychlost, ke které kvalitní silnice svádí. Na konci rovinky pak řidiče překvapí pravotočivá zatáčka, změna povrchu vozovky a klimatických podmínek. Odpoledne zde navíc dochází k oslnění sluncem," uvádí Sůva.

Podle něj je řešením hlavně zvýšený dohled nad dodržováním rychlosti v úseku, které se přezdívá „vyskytenská dálnice" a kde se jezdí přes 120 km/h, a pak umístění značek do „svítivého" podkladu. Jak dodává Sůvův kolega Jiří Matějka, na místě by pomohlo i větší množství patníků, které by zatáčku lépe zvýraznily, zvlášť v noci.

Kolmý nájezd

Situaci přímo na horizontu ještě komplikuje šikmá odbočka do Vyskytné. Cizí řidiči jedoucí od Sedlišť na Jihlavu občas omylem odbočí do obce. Anebo zatočí doleva, ale nedají levý blinkr, takže stojící řidič od Vyskytné si může myslet, že auto pojede rovně. To, že křižovatka je rizikem, potvrzuje i starosta Vyskytné Tomáš Koch. „Místní si už sice na výjezd z obce zvykli a autobusy tam najíždějí úplně kolmo, ale určitě bychom tam nějaký ostrůvek uvítali," říká.
„Řešením dané křižovatky by byla změna napojení tak, aby došlo k odstranění mrtvého úhlu při vyjíždění na hlavní silnici. Řidiči by zároveň byli nuceni před najetím na hlavní silnici zpomalit," vysvětluje Matějka.

Donutit řidiče najíždět kolmo může buď přímo ostrůvek, anebo vodorovné značení, které je levnější, ale ztrácí efekt zejména při sněhu.
Jak dodává starosta Koch, rizika skrývá i šikmý přivaděč na druhé straně od obce, směrem na Jihlavu. Tam od Vyskytné řidiči na hlavní silnici najíždějí rychle, aby vyjeli kopec na Jihlavu, jenže vidí jen na provoz v úseku od Pelhřimova. Při vjíždění jim pak může hrozit čelní srážka s autem, které od Jihlavy z kopce předjíždí jiné auto.

„Je tam špatný rozhled kvůli dřevinám," dodává starosta, který by doporučoval na hlavní silnici buď plnou čáru, nebo zákaz předjíždění. Podle něj by se něco z toho mohlo vyřešit při chystané opravě silnice. Požadavek na úpravu nájezdu padl i od policistů, ale musí se řešit v Jihlavě, protože křížení je už za hranicí Pelhřimovska.

I v Sedlištích jakožto místní částí Vyskytné je silnice Pelhřimov-Jihlava riziková. „Měl jsem podnět, že při vjezdu od Jihlavy tam řidiči nedodržují padesátku, i když tam přes silnici přecházejí chodci," vysvětluje starosta Koch s tím, že došlo k domluvě, že se letos po vyspravení výtluků před vjezdem do Sedlišť „namaluje" na silnici velká číslice 50. Na schůzi v Sedlištích se řešil i obchvat vsi, ale ten je zatím v nedohlednu.

Výběr z nehod28. srpna 2010 – Řidič Renaultu jel na Sedliště. V zatáčce na horizontu dostal smyk a havaroval. Bez zranění.
21. října 2011 – Řidič Felicie jel od Sedlišť na Jihlavu a v „dolíku" obchvatu u zastávky odbočoval vlevo. Za ním jelo několik aut, které ale velkou rychlostí předjížděl řidič Octavie, a ten do odbočující Felicie narazil.
27. září 2012 – Řidička Toyoty jela na Sedliště a v pravotočivé zatáčce na horizontu dostala smyk a havarovala. Lehké zranění řidičky Jarmily Bečicové.
26. června 2012 – Řidič motocyklu Trimph jel na Sedliště a v zatáčce na horizontu, pravděpodobně oslněn sluncem, pokračoval přímo, kde narazil do betonového mostu a zemřel.

Autor: Jan Mazanec

8.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jóga v parku. Ilustrační foto

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení