Jak si žáci u testu z matematiky a didaktického testu z českého jazyka vedli, už na jednotlivých středních školách nejen na Pelhřimovsku vědí. Jednotné přijímací zkoušky totiž vydal Cermat.

Ředitel Gymnázia a Obchodní akademie (GYOA) Pelhřimov Aleš Petrák je s výsledky testů spokojený. „Výsledky přijímaček na čtyřleté studium byly docela pěkné. Na osmileté jsou přijímačky hodně náročné, ale výsledky také nebyly špatné,“ pochvaloval si Petrák.

Na pelhřimovské gymnázium se letos hlásilo celkem 138 žáků. „Na osmileté studium bereme 30 zájemců, na čtyřleté jich bereme 60,“ informoval Petrák.

Dva testy, které byly součástí přijímací zkoušky, si na tamní obchodní akademii napsalo celkem 93 deváťáků. „Na obchodní akademii sice beru 60 lidí, ale zatím jsem přijal všechny. Někteří se hlásili na dva obory, takže vím, že sem ani 60 lidí nenastoupí,“ dodal Petrák.

Deváťáci, kteří na středních školách absolvovali jednotné přijímací zkoušky, teď mají deset dní od zveřejnění výsledků čas na to, rozhodnout se, na kterou školu nastoupí. Testy jednotných přijímacích zkoušek totiž mohli napsat na dvou středních školách.

Na Vyšší odborné škole a Střední škole hotelové SČMSD Pelhřimov se, co se týče oborů s maturitní zkouškou, mohli deváťáci hlásit na obor Hotelnictví a Podnikání. „Na hotelnictví se hlásilo kolem deseti žáků a na nástavbu asi tři. Tam totiž většina lidí chce využít toho, že se přihlásí až v druhém kole, protože si teprve rozmýšlí, jestli na nástavbu půjdou. Navíc se tím také vyhnou přijímacím zkouškám,“ řekl ředitel hotelové školy v Pelhřimově Libor Capák.

Dodal také, že Cermat dělá jednotné přijímací zkoušky pouze v prvním termínu. „Ve druhém termínu píší testy pouze ti, kteří jsou pozvaní na první termín, ale například ze zdravotních důvodů se na něj nemohou dostavit,“ vysvětlil Capák.

Na pelhřimovské hotelové škole přijali všechny zájemce. „Počet lidí nebyl takový, že by převyšoval naše kapacity, takže jsme přijali všechny. Teď ale záleží na nich, jestli si podají zápisový lístek na naší školu nebo jinam,“ prozradil Capák.