VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devastaci osmi náhrobků zastavuje práce restaurátora

Kamenice nad Lipou – Náročnou kompletní obnovou v tuto chvíli prochází žulové i mramorové epitafy z let 1535 až 1637 umístěné při vnější straně presbytáře kostela Všech svatých v Kamenici nad Lipou.

15.9.2016
SDÍLEJ:

Jan Vodáček pracuje na obnově osmi kamenických epitafů o rozměrech 103 x 213 centimetrů. Foto: MěÚ KnL/archiv

Odborný zásah v rukou sochaře a restaurátora Jana Vodáčka ze Žirovnice byl podle starosty města Ivana Pfaura více než žádoucí. „Restaurování osmi náhrobních kamenů bylo opravdu potřeba, neboť jejich stav nebyl dobrý. Dokonce hrozilo, že by tyto umělecky a historicky hodnotné náhrobky mohly být nenávratně ztraceny," přemítal Pfaur.

Slova kamenického starosty potvrzuje i návrh na restaurování epitafů zpracovaný právě Janem Vodáčkem. „Velice kritický, havarijní stav použitého materiálu je zcela zjevný u obou náhrobků ze sliveneckého mramoru a u žulového náhrobku Albrechta Hejdy z Pořice," konstatoval restaurátor.

ZNÁMKY POŠKOZENÍ

Podle něj se na havarijním stavu zmíněného žulového náhrobku silně podepisuje jeho umístění na rušném prostoru směrem do vozovky. „Povrchové vrstvy jsou z větší části nenávratně ztraceny povrchovou degradací. Dále se na stavu kamenného materiálu podílely předchozí nevhodné opravy," popsal Vodáček.
Ve velice kritickém stavu jsou i mramorové epitafy, konkrétně epitaf Viléma Hejdy z Poříče a epitaf Anny Magdalény Vencelíkové z Malovic. První zmíněný náhrobek je protkán velkým množstvím trhlinek, přes něž do materiálu vtéká voda. I druhý mramorový epitaf negativně poznamenávalo rozrušení materiálu.

Také na ostatních náhrobcích se podepsal zub času. Některé zdobí nyní už nečitelný, nebo zčásti nečitelný nápis, některé hyzdí povrchové znečištění a napadení řasami či lišejníky.

Naopak v nejlepším stavu je kámen Jana staršího Leskovce z Leskovce. Materiál totiž nevykazuje žádné vážnější známky povrchové degradace, jen ve spodní části je patrné napadení lišejníky a mechy.
Kromě restaurování samotných náhrobků odborníci přikročili i k dalším změnám ku prospěchu věci.

Jelikož třem náhrobkům rozhodně nesvědčilo jejich postavení na nárožích presbytáře, kde je přímo na ně napojené zábradlí novodobé, betonové, balustrádové ohrádky, budou v rámci restaurování vyjmuty a osazeny do pláště východní stěny presbytáře kostela. Současně s tím z krajů balustrádové ohrádky zmizí oba betonové pilířky, které nahradí původní žulové pilířky s balustrami.

Jan Vodáček také upozorňoval na neutěšený stav plechových ochranných stříšek nad všemi epitafy, které jsou poškozené a korodují. Navrhoval jejich rekonstrukci, s níž souhlasili i památkáři. Místo nich se tak nad zrestaurovanými náhrobky objeví nové, kamenné stříšky. Památkáři ještě doporučili, aby tyto stříšky byly natřeny stejnou barvou, jakou „nosí" fasáda kostela.

Restaurátor pracuje přímo na místě. Jeho záměrem je celková rehabilitace sochařské památky jak z hlediska sochařského, tak i z hlediska výtvarného a estetického. Postup je rozdělen do několika etap, a to prekonsolidace, čištění, nutné obnovení pevnosti a soudržnosti materiálu, rekonstrukce chybějících částí a plastické doplnění, barevné sjednocení a závěrečná povrchová úprava.

Jak uvedl Pfaur, obnova památek by měla skončit s letošním říjnem. „Celkové náklady činí 407 tisíc korun, přičemž z toho 348 tisíc pokryje dotace z Programu regenerace městské památkové zóny. Vlastník, tedy kamenická farnost, zaplatí 47 tisíc, město přispěje 12 tisíci," vyčíslil starosta.

Že se epitafy restaurují, dělá radost i kamenickému faráři Václavu Šikovi. „Opravy náhrobků provoz kostela nijak neomezují," dodal důležitou informaci.

Autor: Aneta Slavíková

15.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení