Vedení školy společně s obcí plánuje v Košeticích postavit školní dílny. „Takový plán stoprocentně vítám,“ potěšil se Vladimír Šimůnek z Košetic, jehož syn navštěvuje tamní mateřskou školu. Je přesvědčený, že by děti měly být více manuálně zručné. „Teď jenom sedí u počítače. Až naše generace řemeslníků odejde, kdo to po nás bude dělat? Já jsem zámečník a svářeč, takže vidím, jak to je. My jsme taky chodili do dílen,“ myslí si.

Dílny se začaly ze škol vytrácet

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Košetické děti by se tak naučily řadu činností, ke kterým se mnohé z nich téměř vůbec nedostanou. „Je to potřeba. I v praxi je znát, že chybí řemesla. Generace starých řemeslníků pomalu odchází a trh začíná být prázdný. Rádi bychom to někam posunuli. Aby se děti zase učily věci, které jsou potřeba,“ poukázal na problém ředitel Základní školy a Mateřské školy Košetice Jaroslav Skolek.

Dílny se před časem začaly ze škol postupně vytrácet. „Měli jsme je, ale pak přišly změny. Rámcově vzdělávací program na tom ořezal spousty hodin. Dnes mají děti vlastně jen jednu hodinu pracovních činností týdně na všechno. To je dost málo,“ přemítal Jaroslav Skolek.

Žáci z košetické školy by se tak nově mohli učit v truhlářské dílně, kovodílně, učebně robotiky a v dílně, kde by přišli do styku s hlínou a následně keramikou. „Šlo by o dílny se vším všudy. Plánujeme tam tedy vybudovat i šatny, sociální zařízení a sklady. Samozřejmostí je i bezbariérový přístup,“ doplnil ředitel školy.

Za dva roky chtějí začít stavět

Dílny by stály na okraji Košetic ve směru na Chýstovice. „V ulici Za Hřištěm jsme před časem koupili rozestavěný objekt, kde jsou v podstatě jen základy. A právě tam chceme školní dílny vybudovat,“ řekla starostka Košetic Blanka Veletová.

Podle slov ředitele košetické základní a mateřské školy tak budou muset děti na dílny přecházet na druhou stranu obce. „Mrzí nás, že objekt není blíž. Na druhou stranu Košetice nejsou zase tak velké. Pracovní činnosti dáme na odpoledne a děti se tam snadno přesunou,“ zauvažoval Skolek.

Projekt stavby školních dílen je aktuálně ve stádiu zpracovávání projektové dokumentace. „Čekáme také na vyhlášení dotace, která by měla být z Integrovaného regionálního operačního programu. Předpokládáme, že letos k tomu bude výzva, v roce 2022 budou přijímat žádosti a rozhodovat, komu dotaci udělí. Samotná stavba by se tedy podle nás mohla uskutečnit v roce 2023 až 2024,“ nastínil ředitel Jaroslav Skolek.