Školy a především mateřinky se tak v tomto ročním období často potýkají s velkým úbytkem žáků a předškoláků. V Mateřské škole Komenského v Pelhřimově ale před několika lety přišli na způsob, jak vysoké nemocnosti dětí zamezit. Strop jedné třídy o rozměrech osmdesát metrů čtverečních tam byl natřen speciálním čisticím nátěrem zvaným Aktivní nanostěna FN2, který působí jako tekutá čistička vzduchu a pohlcovač pachů.

Prvotním důvodem byl fakt, že vedle třídy, v níž byl nátěr aplikován, se nachází kuchyně. Vůně a pachy z ní se dostávaly do této třídy. Ve školce ale nátěr primárně slouží především k zachycování bakterií a virů v ovzduší.

„V prvním roce po aplikování nemocnost dětí ve třídě klesla o více než sedmdesát procent. Nedá se sice prokázat, že je to vyloženě jenom tím nátěrem, nemocnost je ale výrazně nižší," nechala se slyšet Marie Procházková, zástupkyně ředitelky pelhřimovských mateřinek, která působí v MŠ Komenského. Nátěr na stropě není vůbec vidět a podle Procházkové je strop čistý a bez vzhledových vad.

Účinná filtrace

V Humpolci spoléhají na cirkulaci vzduchu. „Nemíváme moc nemocných dětí. A je to především díky rekuperacím, tedy filtracím. Ty jsou umístěny ve všech třídách dvou humpoleckých školek. Díky tomu nemusíme do těchto tříd v zimě vpouštět studený vzduch zvenku," uvedla ředitelka humpoleckých mateřinek Marcela Němcová.

V Nové Cerekvi zase spoléhají na pravidelné otužování. „Máme dva roky nová okna. Často větráme a děti chodí přiměřeně oblékané. A samozřejmě s nimi chodíme na procházky takřka za každého počasí. Chřipkové epidemie se nám vyhýbají," řekla učitelka ze Základní školy a Mateřské školy Nová Cerekev Zdeňka Prášilová.

Karolína Hovorková