Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti tráví prázdniny na statku, učí se dokonce i podojit krávu

Nová Buková – Do konce školního roku chybělo ještě pár dní, ale na Statku u zvířátek v Nové Bukové si už několik dětí užívalo první chvíle vytoužených letních prázdnin.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Malí táborníci se na Statku u zvířátek v Nové Bukové starají o dobytek, drůbež a domácí zvířata, také se učí vyrábět sýr nebo máslo a pomáhají s vařením. Jednou z jejich oblíbených aktivit je také skákání do sena. Foto: Deník/Denisa Šimanová

Část dvouměsíčního volna statek nepřijely trávit pouze děti z blízkého okolí, ale i malí táborníci například také z Prahy, Brna, Olomouce a Jeseníků. Letní tábořiště děti zaplnily hned v neděli.

Jak už název statku napovídá, děti se během svého pobytu na táboře mimo jiné musí postarat i o všechna zvířata, která na statku žijí.
„Jde spíš o ten vztah dětí ke zvířatům. Aby děti věděly, co zvířata potřebují, co žerou, jak vůbec žijí, jak se chovají ve velkochovech a jak se chovají u nás. A aby si také vážily potravin a věděly, z čeho vznikají, prostě aby si celou tu cestu produktu prošly," vysvětlila vedoucí tábora Štěpánka Matějková.

Na táboře panuje přátelská a pohodová nálada a všudypřítomná zvířata caparty nenechají ani na chviličku 
v klidu. „Děti se starají o celý statek, takže se u zvířat střídají. Jedno dopoledne mají na starost kozy a krávy, takže je musí podojit a mléko potom zpracovat. Další dopoledne se starají o ovce a králíky. Potom o prasata a o drůbež. Tuto část mají spojenou se zahradou a pečením chleba. Zároveň se děti učí jezdit na koni a dělají všechny práce s tím spojené, takže třeba čistí ohrady od bobků," vyjmenovala Matějková.

Na táboře v Nové Bukové děti netráví čas pouze se zvířaty, spoustu zábavy zažijí ale i při jiných aktivitách. Čím se v odpoledních hodinách zabaví, záleží především na nich a také na domluvě s vedoucím. „Máme třeba turnus, kde jsou děti spíše sportovně zaměřené, a tam se hraje fotbal a běhá se po lese. No a pak je zase turnus, kde děti vůbec nesportují, pořád něco vyrábí a tvoří. Některé jsou zase spíše pro diskotéku, jiné raději posedí s kytarou u ohně. Každý turnus je i pro nás překvapení," řekla Matějková.

Děti se mohou vyřádit 
například v lanovém parku 
s nízkými překážkami, během sportovních her anebo při koupání. Velmi oblíbenou aktivitou je skákání do sena. Tábor je hodně zaměřený 
i výtvarně, protože mezi záliby táborníků patří i tvoření. Malí šikulové mohou drátkovat, tkát, vyrábět šperky, tvořit z korálků a organzy, batikovat nebo plstit.

Aktivitou, kterou si oblí-bili především kluci, je rybaření. Kluci chodí k rybníku
u Hánova mlýna, který je nedaleko tábořiště, ulovit pořádnou rybu nebo si pouze užít pohodu u vody.

„Nejvíce se dětem líbí péče o koně, pak rádi dojí krávu Blaženu a u všech jsou taky hodně oblíbené naše ochočené slepice. Máme tady jednu černou, která se jmenuje Večeře a spí s dětmi ve stanu.
A pak je tu i kozel, který je taky radši s námi než s kozami," pověděla Matějková.

Děti se také zapojují do chodu tábora, takže pomáhají s vařením nebo se pustí i do pečení. Během celých prázdnin se na Statku u zvířátek vystřídá kolem dvou set dětí. Některé jezdí na tento tábor pravidelně a některé si pobyt u zvířátek dokonce i prodlouží.

Denisa Šimanová

Autor: Redakce

1.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení