Část dvouměsíčního volna statek nepřijely trávit pouze děti z blízkého okolí, ale i malí táborníci například také z Prahy, Brna, Olomouce a Jeseníků. Letní tábořiště děti zaplnily hned v neděli.

Jak už název statku napovídá, děti se během svého pobytu na táboře mimo jiné musí postarat i o všechna zvířata, která na statku žijí.
„Jde spíš o ten vztah dětí ke zvířatům. Aby děti věděly, co zvířata potřebují, co žerou, jak vůbec žijí, jak se chovají ve velkochovech a jak se chovají u nás. A aby si také vážily potravin a věděly, z čeho vznikají, prostě aby si celou tu cestu produktu prošly," vysvětlila vedoucí tábora Štěpánka Matějková.

Na táboře panuje přátelská a pohodová nálada a všudypřítomná zvířata caparty nenechají ani na chviličku 
v klidu. „Děti se starají o celý statek, takže se u zvířat střídají. Jedno dopoledne mají na starost kozy a krávy, takže je musí podojit a mléko potom zpracovat. Další dopoledne se starají o ovce a králíky. Potom o prasata a o drůbež. Tuto část mají spojenou se zahradou a pečením chleba. Zároveň se děti učí jezdit na koni a dělají všechny práce s tím spojené, takže třeba čistí ohrady od bobků," vyjmenovala Matějková.

Na táboře v Nové Bukové děti netráví čas pouze se zvířaty, spoustu zábavy zažijí ale i při jiných aktivitách. Čím se v odpoledních hodinách zabaví, záleží především na nich a také na domluvě s vedoucím. „Máme třeba turnus, kde jsou děti spíše sportovně zaměřené, a tam se hraje fotbal a běhá se po lese. No a pak je zase turnus, kde děti vůbec nesportují, pořád něco vyrábí a tvoří. Některé jsou zase spíše pro diskotéku, jiné raději posedí s kytarou u ohně. Každý turnus je i pro nás překvapení," řekla Matějková.

Děti se mohou vyřádit 
například v lanovém parku 
s nízkými překážkami, během sportovních her anebo při koupání. Velmi oblíbenou aktivitou je skákání do sena. Tábor je hodně zaměřený 
i výtvarně, protože mezi záliby táborníků patří i tvoření. Malí šikulové mohou drátkovat, tkát, vyrábět šperky, tvořit z korálků a organzy, batikovat nebo plstit.

Aktivitou, kterou si oblí-bili především kluci, je rybaření. Kluci chodí k rybníku
u Hánova mlýna, který je nedaleko tábořiště, ulovit pořádnou rybu nebo si pouze užít pohodu u vody.

„Nejvíce se dětem líbí péče o koně, pak rádi dojí krávu Blaženu a u všech jsou taky hodně oblíbené naše ochočené slepice. Máme tady jednu černou, která se jmenuje Večeře a spí s dětmi ve stanu.
A pak je tu i kozel, který je taky radši s námi než s kozami," pověděla Matějková.

Děti se také zapojují do chodu tábora, takže pomáhají s vařením nebo se pustí i do pečení. Během celých prázdnin se na Statku u zvířátek vystřídá kolem dvou set dětí. Některé jezdí na tento tábor pravidelně a některé si pobyt u zvířátek dokonce i prodlouží.

Denisa Šimanová