To je obrázek z Rodinného centra Krteček, které se v sobotu „znovuotvíralo" v nových prostorách v pelhřimovském Domě služeb. Tam se Krteček, který ve městě funguje už patnáct let, přestěhoval ze základní školy na Osvobození.

„Úplně zezačátku sídlil v mateřské školce na Osvobození. Tamní prostory byly vyhovující, ale kvůli otvírání nové třídy se centrum muselo přesunout. Ve škole už pak bylo trochu těsno, proto je dobře, že Krteček našel nové vhodnější sídlo," řekla Eva Říšská, maminka, která s dcerami, dokud byly malé, navštěvovala centrum jak ve školce, tak ve škole. Nyní už je, jak sama říká, jenom příznivkyní centra, a proto se přišla podívat i na Den otevřených dveří.

„Dokud sídlil Krteček v prostorách města, podporovali jsme jej nižším nájmem. To už teď nepůjde, ale pokud si centrum zažádá, není důvod, proč by nemohlo dostat peníze z grantového programu, ačkoli žadatelů je hodně," dal provozovatelkám Krtečka naději na příspěvek od města místostarosta Pavel Pípal, který v sobotu centrum také navštívil.

Rodiče i prarodiče, kteří své ratolesti na otevření Krtečka přivedli, mohli také vyplnit anketu s několika dotazy. Jedním z nich byl i ten, jakou aktivitu by v centru uvítali.

„Myslím, že by dcera, když potřebuje ve městě něco nakoupit, ocenila možnost nechat na chvilku dítě, aby si v centru pohrálo, a mohla si tak vše v klidu vyřídit," nadnesla paní Ivana, která se v sobotu přišla podívat se svou vnučkou.

Jana Jirků, která se spolu s Natálií Šternovou a dalšími maminkami stará o provoz centra, potvrdila, že je to poměrně častý dotaz, a do budoucna by tak tuto možnost rády zvážily.

„Bohužel zatím nemáme akreditovanou chůvu, která by se mohla o cizí děti postarat. Nesou za ně zodpovědnost rodiče. Maminka tu tedy může dítě svěřit leda kamarádce, která jí ho na chvíli pohlídá," vysvětlila Jana Jirků, proč zatím centrum nemůže tímto způsobem fungovat.

Informace

• Nový Krteček bude otevřen ve všední dny, vždy od 9 do 11 hodin a od 14 do 17 hodin. Pouze pondělní dopoledne se vymyká: od 9 do 10 budou Trdlohrátky a od 10 do 11:30 hernička pro malé děti do jednoho roku věku

• Hradí se 30,- korun za vstup a za dítě. Je možné také zakoupit permanentku za 300,- korun na 11 vstupů

• Jedna z připravovaných akcí:

sobota 28. února 15 hodin

Celé Česko čte dětem

Dominika Dufková