A nepotřebují k tomu šnorchl ani potápěčské brýle. Dětské oddělení se totiž na začátku letošního roku zapojilo do celorepublikové soutěže s názvem Lovci perel. Projekt si klade za cíl větší zájem dětí o čtení, porozumění textu a tím také samotné testování čtenářské gramotnosti.

„Soutěž spočívá v tom, že je v knihovně označeno zhruba tři sta knih jako perlorodky a pokud si čtenář knihu vybere, dostane k ní papír s otázkami. Pokud zodpoví povinné otázky, získá za ně perlu, kterou připojíme na nástěnce k jeho jménu a k jeho rybičce," informovala Lenka Havlová z dětského oddělení pelhřimovské knihovny. Ta zároveň dodala, že ji velmi překvapilo, kolik čtenářů soutěží.

„Zájem je velký, vůbec jsem to nečekala. Jsem ráda, že se soutěž ujala. A chytlo to i ty čtenáře, kteří předtím do knihovny moc nechodili. Holky soutěží i mezi sebou, říkaly mi, že četly i o přestávkách během vyučování, prostě každou volnou chvilku. Baví to i maličké děti s tím, že jim předčítají maminky a děti pak třeba kreslí obrázky," pověděla knihovnice.

Mezi tituly označenými jako perlorodky jsou pro nejmenší například Povídání o pejskovi a kočičce, Mach a Šebestová, z dobrodružnějších pak třeba Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové.

„Jedná se většinou o známé tituly. Zastoupení je různorodé, od klasiky až třeba po vtipné knihy, mezi které patří třeba knížka o Prevítovi," komentovala Lenka Havlová.

Fiktivní peníze

Pokud čtenář zodpoví nepovinné otázky, získá za ně Moriony, což jsou fiktivní peníze, které bude moci následně během prosince utratit v předvánočním krámku, který bude v knihovně vytvořen. To znamená, že lovci perel budou moci své poslední úlovky získat do konce listopadu.

„První tři největší lovci perel získají drobné ceny. Všichni si navíc za nastřádané penízky budou moci v prosinci koupit, co budou chtít. Výběr bude velký," uzavřela knihovnice s tím, že od září se dětští čtenáři mohou těšit kromě již tradičních tvůrčích dílen i na pravidelný maraton čtení.

Kde vznikl nápad

Nápad celoroční hry „Lovci perel" vznikl v dětských odděleních Knihovny města Hradce Králové, kde byl také poprvé velice úspěšně vyzkoušen. Protože děti hra opravdu zaujala, objevil se nápad nabídnout hru i jiným dětským oddělením v knihovnách regionu SKIP 08.
Zdroj: www.svkhk.cz