Agenda Zdravé město Pelhřimov a Středisko ekologické výchovy Mravenec zde pod záštitou starosty Leopolda Bambuly uspořádaly už tradiční oslavu přírody – Den Země.

Po slavnostním zahájení a úvodním slovu starosty se zahrada pomalu začala plnit dětskými návštěvníky ze všech pelhřimovských škol.

I někteří odvážní předškoláci si přišli vyzkoušet své znalosti přírody. Na celkem třiceti stanovištích je čekaly úkoly a soutěže z nejrůznějších přírodních témat a oborů. Otázky a úkoly zaujaly všechny věkové kategorie a každý si našel to, co potřeboval. Některá stanoviště pak nabízela výrobu nejrůznějších výtvorů z přírodních materiálů.

Stopy, budky a krmítka

Děti si například vyzkoušely vlastnoruční výrobu svíček ze včelího vosku, práci s keramikou či skládání origami, práci s atlasy, poznávání rostlin, zvířat, stromů, ptáků, ale i náročnější disciplíny, jako je určování druhů hub, dřeva, hmyzu, motýlů nebo peří různých ptáků a dalších přírodnin.

Také odlévaly zvířecí stopy ze sádry a vlastnoručně si upekly placky na kameni. Seznámily se s historií Děkanské zahrady a prohlédly si domeček Františka Bernarda Vaňka s výstavou památných stromů Pelhřimovska.

Dozvěděly se také nové informace o třídění odpadů, o dopravě šetrné k přírodnímu prostředí, o ekologickém vytápění a ochraně ovzduší.

Nejvíce je však zaujaly ptačí budky, výroba krmítek a odlévání a poznávání stop. A co bylo jednoznačným hitem? „Největší zájem byl o vlastnoručně upečené placky na kameni,“ uvedla hlavní organizátorka akce a vedoucí střediska Mravenec Marta Kosová. V tom se určitě shodla i s dětskými návštěvníky.

Mravenec představil své nové pohledy památných stromů, plšíka lískového, puštíka obecného, sovy pálené a motýlice obecné. Čtrnáctý ročník oslav Dne Země proběhl ke spokojenosti návštěvníků i organizátorů, kterým letos vyšlo vstříc i pěkné slunečné počasí.

Den Země v jiných městech

Celosvětový svátek planety oslaví poprvé v historii hradu i na Orlíku u Humpolce.  V neděli po celé odpoledne tam návštěvníci na stanovištích uvidí třeba hmyzí domečky, výstavu fotografií obojživelníků nebo výrobky lidových řemeslníků. Na děti čekají zábavné soutěže.

V Pacově oslaví Den Země už zítra od 13 hodin v zámecké zahradě. Na hosty tam čekají stanoviště s lukostřelbou, včelařstvím, rybářstvím, nebudou chybět ani lanové aktivity a řada dalších her, hlavolamů a soutěží.

V Žirovnici je organizátorem oslav tamní komunitní centrum Perleťánek. Na zítra od 13.30 hodin chystá ekologické dokumenty a soutěže, výtvarnou dílnu, přednášky o soběstačné domácnosti, divadelně-šermířské vystoupení Kocour v botách, oživlé sochy, ze-mě art, výstavu obrazů a kavárnu s fairtradovým občerstvením.

V Počátkách svátek Dne země zítra tradičně využijí k sázení stromků. Sraz zájemců je v 9 hodin u památné lípy směrem na Stojčín, kde přítomní novými stromky osází úvozovou cestu.

Sázení stromů se zítra od 13 hodin koná také v areálu základní školy v Želivě. Zde půjde o ovocné stromy. Jak prozradila ředitelka školy Marie Dolejšová,  přijede  i Jaroslav Havel ze senožatského zahradnictví a pohovoří o správném vysazování a péči o stromy. Po práci čeká na všechny zúčastněné odměna v podobě táboráku a voňavých špekáčků.

Základní škola v Černovicích jarní oslavu Dne Země připravila na pondělí 30. dubna.

Eva Šebestová