Různá stanoviště

Středisko ekologické výchovy Mravenec pro ně připravilo bohatý program v podobě rozmanitých stanovišť, kde se žáci učili poznávat druhy zvířat a rostlin, vyráběli ptačí budky a krmítka nebo tvořili z keramiky. „Myslím, že je to samička,“ přemítá Albert Behner ze Základní školy Hradská v Humpolci u stanoviště poznávání hmyzu nad otázkou, jestli na jaře můžeme vidět létat samičku, nebo samečka čmeláka. „Ne, určitě sameček,“ oponuje mu kamarád.

„Je to samička, protože všichni samečci čmeláka na podzim po období páření zahynou,“ prozrazuje správnou odpověď chlapec, který má stanoviště na starosti. „Vidíte, já jsem to říkal,“ jásá Albert na celou skupinku spolužáků.

Živo je i u Stromu skutků. Tam děti napíší na lísteček, co užitečného by chtěly udělat pro přírodu a nápad pak vhodí do krabičky pod stromem. „Já bych chtěl přírodě pomoci tak, že bych zrušil auta,“ ukazuje svůj papírek Petr Krásný, žák Základní školy v Žirovnici. „Lidi by jezdili na kole nebo vlakem, a auta by přírodě už neubližovala,“ má ve svém plánu jasno Petr.

Voňavé placky

O kousek dál se parta děvčat ze Základní školy v Hořepníku pustila do pečení voňavých placek. „Už se moc těšíme, až si na té dobrůtce pochutnáme,“ odpovídá za všechny Veronika Kuklová, zatímco vyvaluje těsto. Na jaké stanoviště se vydat dřív, nevědí žáci ze Základní školy v Častrově.

„Chtěl bych se zase podívat na třídění odpadu, vyrobit si ptačí budku a taky poznávat stromy a zvířátka,“ vyjmenovává nadšeně častrovský školák Lukáš Severa.

Podle Marty Kosové ze Střediska ekologické výchovy Mravenec pelhřimovský Den Země letos trhne rekord v počtu návštěvníků. „Vloni se přišlo na Den Země podívat na osm set lidí, letos jich podle registrací bude nejméně o dvě stovky více,“ uzavírá spokojeně Marta Kosová.