Obdobu pohádkového lesa, kdy budou děti plnit na devíti stanovištích různé úkoly, pořádá Rodinné centrum Krteček. A právě s vedoucí centra, dvaačtyřicetiletou Janou Jirků, Deník o pořádání této zajímavé akci hovořil.

Letos pořádáte už druhý ročník Pohádkového města. O co se konkrétně jedná?
Jedná se o obdobu pohádkového lesa. Prvně jsme chtěli také tuto akci udělat jako les, a to konkrétně v Městských sadech. Vycházeli jsme ale ze zázemí Krtečka, který je v centru, a nápad byl ihned na světě s tím, že pohádková cesta bude v přilehlých ulicích centra – v Růžové ulici a Palackého.

Pohádkový les jsou různá stanoviště. Kolik jich letos máte a s jakými pohádkovými bytostmi se budou moci malí a velcí návštěvníci setkat?
Stanovišť máme devět. Rozdíl mezi pohádkovým městem a lesem je ten, že zájemci si budou moci stanoviště projít v libovolném pořadí. Je to dané i tím, že pokud uvidí u vodníka, který bude u kašny, moc lidí, odejdou si na jiné stanoviště. Letos máme tři stejná stanoviště jako loni – čarodějnice, pavouky, kteří měli velký úspěch, a vodníka. Z nových stanovišť prozradím pouze Pařezovou chaloupku a princeznu s drakem.

Prozradíte některé úkoly, které budou děti plnit?
V Pařezové chaloupce budou Křemílkovi s Vochomůrkou pomáhat se švestkami a povidly s tím, že na tomto stanovišti dostanou i přímo odměnu – balonek. U vodníka budou zase lovit z kašny rybičky. Více ale neprozradím. To se každý dozví přímo na místě. Po absolvování trasy si děti přijdou zpátky k nám do cíle, kde si za odměnu hodí kostkou, kde podle výše hodu dostanou odměnu. Nejhezčí cena bude samozřejmě pod číslem šest.

Je akce limitována věkem?
Určitě ne. Původně bylo Pohádkové město sice uděláno pro děti, v loni jsme měli i kočárkové děti, kterým s některými úkoly pomáhali rodiče. Ale děti jsou šikovné a roční dítě zvládne vyndat u Křemílka a Vochomůrky švestku z hrnce. Z toho plyne, že pokud by chtěl nějaký tatínek nebo maminka plnit úkoly sami za sebe, tak to určitě jde, musí mít ale svou Pohádkovou mapu.

Kolik dětí si loni nenechalo ujít Pohádkové město a máte letos tzv. strop, kdy byste si řekli – více dětí už do Pohádkové města nepustíme?
Loni jsme měli přibližně 230 dětí. Nemám představu, kolik dětí se zúčastní letos. Hodně bude záležet na počasí. Loni jsme například vůbec nedokázali odhadnout, kolik jich přijde a byli jsme mile překvapeni. Pokud by letos byl stejný počet účastníků jako loni, budeme spokojení.

Připravit takovouto akci není asi nic jednoduchého. Kolik lidí se podílí na její organizaci?
Vlastní příprava je téměř celoroční. Vloni po uskutečnění prvního ročníku jsem doma večer prohlásila: „A za rok… ." Manžel tehdy málem omdlel (smích). Aktivní příprava trvá přibližně půl roku. Realizační tým čítá třicet dobrovolníků.

Mám před sebou pohádkovou mapu a zde se píše, že kdo si mapu koupí, může si za pohádkové ceny koupit limonádu nebo největší párek v rohlíku v Pelhřimově. To by určitě nešlo bez sponzorů. Jak se shání „dobrodárci" na takovouto akci?
Přes sdružení neziskových organizací Kous nám pomáhá Kraj Vysočina. Díky tomu jsme získali dotaci od kraje na propagaci a zprostředkování Pohádkového města. Dále máme celou řadu sponzorů z Pelhřimova i okolí a nesmím zapomenout na Kulturní zařízení města Pelhřimova, díky kterému účastníci získají volný vstup do Muzea strašidel a Pekla, Agentura Dobrý den zase poskytla volný vstup do Muzea rekordů a kuriozit. Letos máme rovněž jízdu na konících a nově také malování na obličej.