Zažíváme nej- méně slunečnou zimu od roku 1988.

A právě málo sluníčka má dopad na lidskou psychiku. Někteří lidé mají navíc v zimě častěji sebevražedné sklony. „V únoru jsme zatím zaznamenali 24,8 hodiny slunečního svitu, což je v historii meteorologických měření na Observatoři Košetice nejméně od roku 1988," potvrdil vedoucí observatoře Milan Váňa. Do historie se zároveň podle něj zapíše letošní leden s 17,9 hodiny slunečního svitu jako měsíc, kdy slunce svítilo vůbec nejslaběji.

I přesto, že délka slunečního svitu v zimním období v posledních pětadvaceti letech trvale klesá, nejvýraznější pokles je vidět právě letos v lednu a únoru. „Slunce v období od loňského prosince do této doby svítilo pouhých 104 hodin, což je s odstupem nejméně v celé historii měření. Průměrně svítí slunce v průběhu zimy dvě stě hodin," dodal uznávaný meteorolog.

Dobíjení energie
z léčebné komory

Délka slunečního svitu výrazně ovlivňuje lidskou psychiku, v severských zemích se proto mnohem častěji než u nás vyskytují známé zimní deprese. „Deprese jde ruku v ruce s délkou slunečního svitu. Proto jsou stále častěji využívány léčebné komory, kde na pacienty svítí nespočet žárovek a lidé tam takzvaně dobíjejí energii," přemítal pel- hřimovský psychiatr Jaroslav Max Kašparů. A právě nedostatek životní energie je jedním z hlavních příznaků deprese. Mezi další patří poruchy spánku, hubnutí či naopak nepřiměřené přibírání. Lidé s depresemi také nejsou schopní z něčeho se radovat.

„Zima je dlouhá, a proto se vždy zhorší duševní stav stávajících pacientů a do ordinací přicházejí noví klienti. Jsem ale rád, že nestoupá počet dětských pacientů," poznamenal Jaroslav Max Kašparů, který je jedním ze čtyř psychiatrů na Pelhřimovsku. Podle něj nelze depresi předcházet, je třeba ji léčit.

„Možná by pomohla ještě jedna rada. Všem deseti milionům Čechů a Moravanů bych doporučil, aby na zimu odjeli do teplých krajin, třeba na Sicílii, tam by je chmurné myšlenky určitě nepřepadaly," poznamenal s úsměvem psychiatr Kašparů.

Kritický je duben a pak pondělky

Deprese se projevuje smutnou náladou, která leckdy může vyústit až v myšlenky na smrt. Nejvíce sebevražd se stává pravidelně na konci zimy a na jaře, hlavně v dubnu. Podle statistik chtějí lidé svůj život nejčastěji ukončit v pondělí. Na Pelhřimovsku letos v zimě odešel dobrovolně ze života jeden muž, který se oběsil.

„Nejčastějšími příčinami sebevražd jsou psychické nebo fyzické onemocnění, případně rodinné problémy," popsala zřejmě hlavní důvody sebevrahů k jejich činům tisková mluvčí jihlavských policistů Monika Pátková.

Loni si v okrese vzalo dobrovolně život devět lidí.  „Z tohoto počtu byla jedna žena. V pěti případech použili lidé oběšení, dvakrát zastřelení, jeden člověk se podřezal a další se otrávil léky," konstatovala tisková mluvčí Monika Pátková.

V roce 2011 policisté řešili patnáct sebevražd a v roce 2010 tři případy.