Den zemědělce se koná ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září. Podle pořadatele výstavy publicisty Martina Sedláčka je specifikou výstavy právě to, že návštěvníci vidí zemědělské stroje přímo v akci. „Proto výstavu pořádáme jednou za dva roky, protože její příprava je extrémně náročná,“ zdůrazňuje pořadatel.

Kolos, co budí respekt hlavně u dětských návštěvníků. To je hlavní tahák výstavy, traktor Claas Xerion 12.650 s kultivátorem a připojeným secím strojem. „To by mě zajímalo, jak se na poli otočí,“ rozumuje jeden z přihlížejících kluků. Podle Martina Jambora z firmy Agrall Class to není žádný problém. „Náš speciální traktor se uplatní jak na velkých lánech, tak i na polích o rozloze deseti hektarů. Šetří pracovní síly, kterých je v zemědělství málo. Vypadá sice masivně, ale díky pásovému podvozku pole neponičí. To vy byste ho podupala víc i v těch vašich sandálech,“ vysvětluje s úsměvem Deníku.

Ilustrační foto.
Klima na Vysočině mění úrodu. Zemědělci bojují s novými druhy plevelů

Tradice a osvědčená značka. Ani na Dni zemědělce nesmí chybět staré dobré traktory Zetor. Před listopadem 1989 měly Zetory na poli zemědělské techniky u nás monopol. Dnes podle zástupce firmy Miloše Šubra z Brna Zetory jen obtížně odolávají tlaku zahraniční konkurence. „Je to obtížné, ale my se nevzdáme. Na srpnové výstavě Země živitelka jsme představili náš nový model,“ upřesňuje Šubr.

Dvoudenní akce v Kameni ukazuje zemědělské stroje přímo v akci, podívejte se:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

V současné době se firma orientuje na zahraničí. „Máme naše pobočné závody v Indii, kde rozjíždíme výrobu traktorů Zetor s ohledem na tamní podmínky,“ upřesňuje s tím, že Zetor má dnes hlavní sídlo jen v Brně. Bývalé pobočné závody v Česku zrušil a nahradila je síť dealerů. „Den zemědělce nám nějakou výraznou výhodu nepřinese, ale je to akce typu byli jsme tam všichni, takže nesmíme chybět,“ dodává s úsměvem.

Naše zemědělská půda

Až 4 205 000 hektarů v Česku tvoří zemědělská půda. To je 53 procent celkové tuzemské výměry. Podle Eurostatu je situace srovnatelná s ostatními členy Evropské unie. V zemědělství pracují asi dvě procenta populace, v první polovině minulého století to bylo až 40 procent lidí.

Zdroj: Eurostat a Ministerstvo zemědělství

Spolupořadatelem akce Den zemědělce je domácí zemědělský podnik VOD Kámen. Den zemědělce je událost, kterou si nenechají ujít tisíce návštěvníků. Například zemědělec Jiří Mošna z Pelhřimovska.

Optimismem ale nehýří. „Na první pohled to vypadá, že je všechno zalité sluncem. Ale já to vidím jinak. Hodně věcí mi vadí. Lidé, co nemají o práci na poli ani potuchy, považují zemědělce za shrabovače dotací. Naši zemědělci ale stále prodávají pod evropskými cenami, domácí produkce těžko přežívá. Válcují nás dovozy z ciziny, u kterých se na kvalitu nikdo neptá,“ povzdechne si.

Už tak těžký život zemědělcům komplikuje i počasí. To si myslí ministr zemědělství Marek Výborný, ale cesta prý existuje. Jít s dobou a nebát se novinek. „Zemědělství v posledních letech čelí výzvám v podobě extrémních výkyvů počasí. Změnám klimatu, sociálním a společenským změnám. Proto musíme využívat moderní technologie, které dovedou šetrně zacházet s půdou, rostlinami a životním prostředím,“ radí ministr.

Jak zdůrazňuje ministerstvo zemědělství trend podporuje. „V úterý skončil příjem žádostí o dotace v prvním kole intervencí rozvoje venkova ze Strategického plánu zemědělské politiky pro léta 2023 až 2027. Zemědělci mohli získat peníze na řadu moderních technologií. Třeba stájové a polní roboty nebo monitorovací drony,“ dodává ministr.