„Minulý týden kontrolovali pracovníci cizinecké policie nejmenovanou firmu v Pelhřimově. Ve spolupráci s úřadem práce bylo zjištěno, že jeden muž pracuje načerno. Sedmadvacetiletý dělník byl na místě zadržen. Nyní je vyhoštěn z České republiky, a to podle zákonem daných podmínek. Dále mu byl zakázán vstup po dobu šesti měsíců do Česka,“ informovala Simona Daňková, tisková mluvčí jihočeské cizinecké policie.

Společnosti velice často riskují, přestože jim hrozí vysoké pokuty. Zaměstnavatelům, u kterých cizinci pracují nelegálně, hrozí ve správním řízení finanční postih, který může dosáhnout výše až dvou milionů korun. Kolik je nelegálních cizinců na Pelhřimovsku, to nikdo neví. Jisté je, že při téměř každé kontrole, kterou provádí cizinecká policie, je chycen minimálně jeden.

„Zpravidla se jedná o ty, kterým skončila pracovní smlouva,“ řekla Daňková. Druhou skupinu tvoří ti, kteří do Čech přijíždějí na turistické vízum. To je vydáváno na devadesát dní. Po uplynutí času zde cizinci zůstávají načerno.

Na Pelhřimovsku pracují zahraniční dělníci hlavně ve strojírenství, stavebnictví, zemědělství a donedávna i v textilní výrobě. Ta už ale skoro vymizela.

Koncem září ukončil výrobu pelhřimovský podnik Alfatex Móda se 178 pracovníky. Řada z nich byly dělnice z východoasijských zemí.
„Nejpočetnější cizí národností jsou Ukrajinci, jichž je evidováno kolem 1100. Následují Slováci, Mongolci, Moldavané a Vietnamci. O povolení k zaměstnání žádají i pracovníci ze zemí mimo EU,“ podotkla Eliška Hošková z pelhřimovského úřadu práce.

Následně dodala, že v okrese legálně žije 1719 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii (EU). Dalších 632 jsou občané EU. „Ti všichni jsou u nás na povolení a na přechodnou dobu. Pak zde žije ještě téměř sedmdesát cizinců, kteří získali trvalý pobyt,“ prozradila Hošková.

Získat povolení k pobytu není lehkou záležitostí. O tom ví své Jana Šilhavá z jihočeské policie, která se zabývá povolováním vstupů cizinců na naše území.

Nutná povinnost

„Jakmile cizinec získá u nás práci, je povinností zaměstnavatele, aby vše nahlásil na úřadu práce. Ten pak ve spolupráci s naším oddělením vydá povolení k pobytu. V případě zamítnutí má cizinec 30 dní k vyřízení veškerých záležitostí a opuštění země. Tato lhůta se může prodloužit až na 60 dní. To je však věcí dohody,“ podotkla Šilhavá.

Současná nastupující krize ve strojírenských firmách za sebou nese propouštění cizinců. „Firmy v regionu do nedávné doby cizince potřebovaly, a to z důvodu nízké nezaměstnanosti. V poslední době se však situace na trhu práce zhoršila. Firmy dostaly upozornění, že mají dávat přednost domácím pracovníkům,“ řekla Hošková.