Komplex třinácti voliér je podle chovatele Libora Růžičky domovem pro papoušky vpravdě exotických jmen. Například kakaduy bílé, amazoňany velké, žaky velké, papoušky patagonské, aratingy sluneční a další.

Škola Na Pražské v Pelhřimově
Pelhřimov řeší přeplněné třídy. Nástavba školy Na Pražské přinese úlevu

Milada Vlčková si přes zahradu často krátí cestu domů. „Tahle zahrada je spojená s naším rodákem, knězem Františkem Bernarden Vaňkem. Četla jsem jeho román. Přečtěte si ho, je moc pěkný. Snad se úpravy zahrady povedou tak, aby se to faráři Vaňkovi, pokud se tam shora na nás dívá, líbilo,“ řekla Deníku.

Podle seniora Františka Frübauera je Děkanská zahrada ideální místo pro matky s dětmi. „Jen aby z toho po přestavbě nebyla kolonáda,“ poznamenal.

Ilustrační fotografie.
Pitná voda v Pelhřimově a jeho částech od začátku roku zdražila

V úspěch revitalizace zahrady která začne, jakmile budou vhodné podmínky, věří i pelhřimovští radní. „Tento prostor se změní v místo pro setkávání lidí a trávení volného času. Samozřejmě je třeba navázat na historické hodnoty, zachovat přírodní charakter,“ popsal plány radnice pelhřimovský místostarosta Zdeněk Jaroš.

Historie Děkanské zahrady v Pelhřimově

• Založena byla již v roce 1603 jako součást fary.

• Obnově a větší péči se jí opět dostalo až ve 30. letech 20. století zásluhou pelhřimovského děkana Františka Bernarda Vaňka.

• V zahradě se nacházel jediný objekt – zahradní domek, k jehož obnovení došlo v roce 1932 v duchu tehdejší památkové péče.

• Děkan F. B. Vaněk (1872–1944) je pro Pelhřimov a jeho kulturní historii významnou osobností. V zahradním domku je památník věnovaný jeho osobě. Děkan zde rád pobýval a psal své články a kázání.

• Zařízení domku bylo zrekonstruováno téměř do původní podoby.

Zdroj: MÚ Pelhřimov

V současné době se v děkanské zahradě nachází i minigolfu. Ten chce radnice přesunout jinam.

Do parku u kostela svatého Bartoloměje přibude naopak tři sta let stará historická kašna z Růžové ulice.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

V zahradě je i několik uměleckých děl. Mozaika Kristovy hlavy, Boží muka nebo památník již zmíněného Františka Bernarda Vaňka, českého vlastence, kněze a spisovatele, jehož jméno je s Děkanskou zahradou i městem celkově úzce spjato.

Památník stojí uprostřed zahrady, ve starobylém domku, v němž pelhřimovský děkan rád pobýval a tvořil. Tam rovněž napsal román Na krásné samotě.

Kvůli ledovce se na Vysočině zranily desítky lidí. Ilustrační foto: Deník/Martin Singr
Zlomeniny a otřesy mozku. Ledovka zaměstnala lékaře na Vysočině

Radnice si nechala vypracovat na proměnu Děkanské zahrady studii. „Jedná se o významnou akci města,“ sdělila Deníku mluvčí radnice Andrea Unterfrancová.

Cílem je podle Unterfrancové scelit podobu Děkanské zahrady a vytvořit její odpovídající napojení na městskou zástavbu. Revitalizace se bude týkat dolní části Děkanské zahrady.

Mohlo by vás zajímat: Fanoušci biatlonu k přespání využijí i své známé

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek