„V současné chvíli máme v domově dost dětí okolo patnácti let. Ty se budou už zanedlouho stavět na vlastní nohy. Snažíme se je proto vést k soběstačnosti. Mnoho z nich si tak přálo k Vánocům například talíře, příbory nebo i ložní prádlo," vyjmenoval některá přání ředitel dětského domova Pavel Matoušek.

V humpoleckém, ale také v kamenickém dětském domově si jinak potrpí na tradice. Vánoce a Štědrý večer je tak v těchto institucích podobný jako v běžných domácnostech.

Štědrý den zahájí děti z domova v Humpolci hned v ranních hodinách. „Děti dopoledne zdobí stromky a připravují oběd. Odpoledne jdeme všichni společně do lesa nakrmit zvěř. Štědrovečerní večeře pak probíhá u jednoho stolu, kde povečeří děti i s tetami a se mnou," popsal celodenní program ředitel Matoušek.

V tomto domově nezapomínají ani na vánoční tradice. „Po večeři se snažíme děti ještě napínat a nepouštíme je rovnou ke stromku a dárkům. V ten moment se věnujeme tradičním zvykům, jako je třeba rozkrojení jablka," přiblížil průběh večera v domově jeho ředitel Pavel Matoušek.

Na tradičnost si potrpí i v Trojlístku – centru pro rodinu a děti v Kamenici nad Lipou. „Štědrý večer slavíme klasicky. K večeři máme salát a místo kapra většinou rybí prsty nebo jiný rybí produkt. Jedinou výjimkou je u nás to, že Štědrý večer slavíme v předstihu už 22. prosince. Některé děti odjíždějí na Vánoce ke svým rodinám a na Štědrý den tu nejsou. Proto, abychom mohli slavit společně, musíme o dva dny dříve," řekla ředitelka centra Jana Fárová.

O to, jaký by děti chtěly dárek, si napíší Ježíškovi. „Protože je u nás převaha dětí předškolního věku, o dárek si Ježíškovi kreslili," řekla Fárová. „Vedle hraček si některé z nich letos přály například lyže nebo notebook," dodala ředitelka.

Dětské domovy kupují dárky ze svého rozpočtu, nebo je přijímají od sponzorů či veřejnosti. „Jsme zapojeni v projektu Daruj hračku, který realizuje společnost Tango z Havlíčkova Brodu. Pravidelným a štědrým dárcem je také město Brtnice," vyjmenovala Fárová. „Dárky chodí od sponzorů, mezi nimiž je například ACO Přibyslav, kteří s námi spolupracují dlouhodobě," doplnil Matoušek s tím, že jsou rovněž zapojeni do projektu Daruj hračku.

Ani v jednom z domovů se nezapomínají děti obdarovat i mezi sebou. „Větší děti se navzájem obdarují nějakou maličkostí," ukončila Jana Fárová. „Máme tu keramickou dílnu nebo kreslíme přáníčka, a tak děti často darují svůj výrobek," dodal Pavel Matoušek.