Od ledna letošního roku k polovině května pelhřimovská nemocnice provedla 305 odběrů plazmy. „Odběry probíhají třikrát v týdnu. Potřebovali bychom denně nabírat šestnáct dárců, v současné době nabíráme zhruba osm až deset dárců denně,“ upřesnila lékařka transfúzního oddělení Michaela Harudová.

Zajímavostí je i to, že se podle záznamů účastní častěji jako dárci muži než ženy. Z celkového počtu odběrů bylo zaevidováno 240 odběrů právě od mužů a 65 odběrů krevní plazmy od žen. „Zatím jsem plazmu daroval třikrát, poprvé počátkem prosince 2016. Na další odběr se chystám v červnu,“ přemítal po odběru dárce Jiří Václavík.

Odběr podle jeho slov sice trvá podstatně déle než odběr krve, na který pravidelně dochází od roku 2009, nicméně je to vykompenzováno tím, že člověk přijde na předem domluvenou hodinu a na nic nečeká. „Odběr nijak nebolí, ani mi nečinil žádné jiné problémy a po jeho skončení jsem na sobě nepociťoval nic zvláštního,“ popsal svou osobní zkušenost z odběru krevní plazmy Václavík.
Podmínkou pro možnost odběru krevní plazmy je absolvování alespoň jednoho odběru plné krve v Nemocnici Pelhřimov. „Darování krevní plazmy probíhá pomocí separátu. Tento přistroj sám oddělí krvinky od plazmy, krvinky navrací zpět dárci a plazma se sbírá do sběrného sáčku. Za plazmu je dárci podán náhradní roztok,“ nastínila proces odběru Harudová.

Dárcovství krevní plazmy přináší kromě pomoci druhým i řadu výhod pro samotné dárce, kteří mají mimo jiné nárok na volno ze zaměstnání, odpočtu ze základu daně za každý odběr nebo občerstvení na místě. „Zájemci o plazmaferetické odběry se mohou hlásit přímo na oddělení nebo na telefonním čísle 565 355 466,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pelhřimov Petra Černo. „Odběry probíhají každé pondělí, čtvrtek a pátek,“ uzavřela Černo.

Odebraná plazma slouží k frakcionaci, tedy k procesu, během kterého se z odebrané plazmy vyrábějí krevní deriváty. Ty se dále využívají pro léčbu poruch srážlivosti krve nebo obranyschopnosti organismu. Krevní plazmu nelze vyrobit synteticky a je proto nezbytná pomoc právě dobrovolných dárců.