Letos pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu Pelhřimov vybrali lokalitu u Skrýšova. „Velice těžko už se hledají lokality, protože všechny ty polní cesty a místa jsou osázená stromky. Vhodný prostor pro sázení stromků pro potomky je, když se jede ze Skrýšova na silnici, která vede z Pelhřimova na Křemešník. Hned za Skrýšovem je po pravé straně les a po levé straně byla topolová alej, kde už brzy porostou stromky nové,“ popsal starosta Pelhřimova František Kučera konkrétní lokalitu.

Dodal také, že zmíněné topoly už byly přestárlé a dosloužily. „Proto jsme je letos v zimě nechali vykácet a pařezy odfrézovat,“ řekl pelhřimovský starosta.

Rodiče dětí, které se narodily a narodí od 1. října 2017 do 30. září 2018 tak hned za Skrýšovem vysadí celkem 59 nových stromků. „Z toho bude 50 kusů ovocných dřevin. Rodiče vysadí po deseti kusech jabloně, hrušně, třeště, švestky a jeřáb ptačí. A o kus dál bude vysazeno dalších devět kusů javoru,“ informoval Josef Slavětínský, vedoucí odboru životního prostředí.

Moštárna. Ilustrační foto.
Moštárna zůstane v provozu i v říjnu

Již 17. ročník sázení stromků pro potomky, které vypukne v pondělí 22. října od 15 hodin, se každoročně koná u příležitosti oslav Dne dřeva a stromů. „Jedná se o tradici, kterou tady město zahájilo před řadou let. Řekl bych, že je o to mezi občany velký zájem. Pokaždé se tam sejdou celé rodiny. Přijdou nejenom rodiče, ale i dědečkové, babičky a sourozenci,“ pochvaloval si Kučera.

Za tu dobu bylo přímo ve městě nebo v jeho okolí vysazeno zhruba už 800 stromků. Podle zjištění pelhřimovské radnice rodiče i jejich děti pak často sledují, jak stromky rostou. „Mají k nim vztah, a tím se zlepšuje i jejich vztah k životnímu prostředí vůbec,“ připomněla mluvčí radnice Andrea Unterfrancová.

Náklady na výsadbu i zakoupení stromů uhradí město Pelhřimov za podpory Kraje Vysočina.

Ilustrační foto.
Černovičtí slavnostně vysadí lípu ke stému výročí republiky