Na šestnáctém místě kandidoval za hnutí ANO totiž i jeho otec, pětačtyřicetiletý učitel Jiří Dalík.

Jako první se tedy nabídla otázka, jak se členové rodiny tvářili, když jim Radim pověděl o své kandidatuře. „Vzali to úplně normálně. Jsem dospělý stejně jako táta. Pamatuji si, že když jsem s tím přišel domů, vlastně mi ani nic neřekli, jen na mě hodili všeříkající pohled," zavzpomínal se smíchem Radim Dalík.

Vesměs se shodnou

Jeho otec Jiří doplnil, že na rozdíl od syna on svou kandidaturu tajil. „To Radim ne, ten se tím chlubil hned od začátku. Už vlastně v zimě přesně věděl, že bude kandidovat a za jakou stranu," prozradil Jiří. Ten dodal, že on sám se kandidovat rozhodl až v průběhu června. „Manželka o tom věděla, ale Radim se to dozvěděl v podstatě, až když byly kandidátky uzavřené. A proč jsem mu to neřekl sám? To víte, já už asi takový jsem, nerad se chlubím. Možná v tom svou roli hrálo i to, že on o své kandidatuře naopak mluvil často," přemítal s úsměvem Jiří.

Jak Radim Dalík prozradil, nyní sice už bydlí sám s přítelkyní, ale když se sejde s rodinou, o politice se prý často baví a vesměs se shodnou. Svému otci však v těchto volbách fandil jen částečně. „Vždyť reprezentuje jiné politické uskupení," vysvětlil se smíchem Radim. Na druhou stranu ale uvedl, že jeho otec by podle něj byl dobrý zastupitel. „Ambice na to, aby se stal rovnou starostou, asi nemá. Ale jako zastupitele si ho dokážu představit. Má smysl pro spravedlnost, rovnost a ctí demokratické principy," zamyslel se Radim.

Ten dále přiznal, že on svého otce v průběhu předvolební kampaně často „špičkoval". „Ale samozřejmě v dobrém. Například jsem mu volal, aby se podíval na určitý volební plakát nebo banner a tak podobně," zmínil Radim.

Radimovi kandidaturu nabídl Imrich Brdečka, předseda humpolecké buňky TOP 09. „Vzal jsem to proto, že mě politika zajímá, a navíc to pro mě byla nová zkušenost. V tuto chvíli ale žádné přehnané ambice nemám. Jsem realista, vím, že v jednadvaceti letech asi velké šance prorazit nemám. Nicméně do budoucna bych se zřejmě působení v politice nebránil," zamyslel se Dalík. Podle něj sice mladší lidé nemají samozřejmě tolik životních zkušeností, ale na druhou stranu mohou nabídnout svůj pohled na svět, který je rovněž cenný.

Radimovi vrstevníci prý jeho kandidaturu brali rozdílně – jedni ho podpořili, jiní si z něj zase dělali legraci. „Tak to bývá," s úsměvem pokrčil rameny Radim.

Jiřímu Dalíkovi byla kandidatura také nabídnuta, a to lídrem humpolecké kandidátky ANO Alenou Štěrbovou. Na otázku, zda si myslí, že by jeho syn mohl být dobrým zastupitelem, odpověděl: „Možná jednou, ale asi ne teď. A to právě kvůli malé životní zkušenosti." Zároveň ale uznal, že je dobře, že mladí lidé mají aktivní zájem o politiku, že jsou ambiciózní. „Záleží ale na tom, zda jim to nadšení vydrží do věku, kdy už by mohli mít dostatek zkušeností na to, aby je mohli využít v politice," uzavřel Jiří Dalík.