Ti, kteří nevlastní své kolo, mohou využít nabídky Českých drah a kolo si půjčit. Na Pelhřimovsku tak mohou učinit v Horní Cerekvi a přímo v okresním městě, ale pouze po předchozí domluvě. Ta je možná telefonicky či na internetových stránkách.

„V těchto dvou městech není stabilní půjčovna, ale pokud si někdo kolo přeje, dopravíme ho odjinud. Vše záleží na domluvě, pokud chce jet větší skupina, není problém přivézt třeba deset kol," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že pokud se očekává pěkný víkend, doporučuje objednat kola pár dní předem. K dispozici jsou kola pánská, dámská a také kolo polodětské. „To je pro děti přibližně ve věku deseti až dvanácti let," vysvětlila Šubová.

Žádná poptávka

Málokdo však ví, že tato služba je na Pelhřimovsku k dispozici. Loni si zde kolo nikdo nepůjčil. Co se týče celé Vysočiny, loni si zákazníci i přes nevlídné počasí půjčili u Českých drah 155 jízdních kol. Největší zájem byl přitom o ty z telčské půjčovny. Tam si sportovci půjčili přes šedesát bicyklů. „Následovala novoměstská půjčovna se třiačtyřiceti koly," upřesnila Šubová.

Dosavadní nevyužití této služby na Pelhřimovsku může znamenat to, že lidé o možnosti nevědí, ale podle Hany Kalinové z pacovského informačního centra to může být i tím, že lidé jezdí často, a tak většinou mají vlastní kola.

„V Pacově sice jezdí na kolech dost lidí, ale o půjčovně jsme zatím neuvažovali. Lidé tu mají většinou kola vlastní, nesetkali jsme se ani s žádnou poptávkou, takže taková půjčovna by zde asi využití neměla," řekla Kalinová s tím, že v Pacově jsou jen dvě opravny jízdních kol.

Ani v Humpolci by se půjčovna neuživila. V tamním informačním centru byla od roku 2008 sice asi na dva roky na zkoušku, ale z důvodu nezájmu ji zrušili. „Od té doby se přišlo zeptat asi pět lidí," zmínila ředitelka infocentra Marcela Kubíčková.

Výjimkou je například Žirovnice, kde je v informačním centru na zámku k dispozici 12 crossových kol, která si lidé mohou půjčovat od dubna do října od úterý do neděle. Půjčovna tam funguje přibližně pátým rokem.

Zuzana Rodová