Lidem na ulicích rozdávali brožury a letáky o nebezpečí drog a jejich zdravotních a sociálních rizicích. Členové sdružení také navštívili starostu města Pelhřimov Františka Kučeru, aby s ním promluvili o problematice drog a jejím řešení, které spočívá v první řadě ve zvýšené protidrogové osvětě v daném městě a jeho okolí.

Při příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který připadá na 26. června, byl v pondělí 8. června v Orlové slavnostně zahájen třináctý ročník celorepublikové akce cykloběh. Ten je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem.

Tato aktivita chce upozornit na dlouhodobě zanedbané vzdělání na poli drogové prevence a volá po zvýšení drogové gramotnosti a osvěty v naší zemi.

Trasa letošního dvanáctidenního cykloběhu vede přes čtyřicet měst Čech a Moravy a celkem čítá téměř 1300 kilometrů. Mezi tyto města patří právě také Pelhřimov. Po zastávce na radnici vyrazilo sedm členů sdružení se třemi pelhřimovskými policisty na kolech do Kamenice nad Lipou.

Školení dětí

Přímo na trase cykloběhu se také v naplánovaných městech zastavuje tým lektorů protidrogového vzdělávání a zdarma dodává přednášky pro 6 500 dětí s názvem Pravda o drogách. Celá akce bude zakončena v Praze v pátek 19. června.

Celorepublikový cykloběh upozorňuje na drogovou negramotnost u mládeže a dětí a pomáhá zvýšit celospolečenskou aktivitu a zodpovědnost v přístupu k tomuto problému. Projekt je také iniciátorem myšlenky Den bez drog. Města se mohou připojit k iniciativě Den bez drog v den průjezdu městem a jeho návštěvy a spolupořádat či uspořádat vlastní akci k posílení primární prevence.

30 tisíc závislých

V České republice je odhadováno 300 tisíc náctiletých ve věku patnáct až devatenáct let, kteří se již dostali do kontaktu s ilegální drogou. Vzhledem k tomu, že v samotné zemi žije okolo 622 tisíc těchto dospívajících vůbec, měl zkušenost s nelegální drogou téměř každý druhý teenager.

Z výsledků průzkumu žije v České republice 60 tisíc denních uživatelů marihuany, z nichž je 30 tisíc závislých. Podle celkových odhadů máme v naší zemi 150 tisíc rizikových uživatelů marihuany.

Denisa Šimanová