Šlo o zápis nového rekordu pelhřimovské Agentury Dobrý den. Představení dětí se ujal jejich otec Milan Svoboda, který je absolutní jedničkou Mezinárodního mistrovství Česka 2010 v závodech do vrchu.

Pohled na čtyřletou Terezku oblečenou v závodní kombinéze, rukavicích, helmě a brýlích byl více než fascinující. Milan Svoboda přiznal, že vedením dětí k automobilsmu jeho rodina někomu může připomínat blázny.

„Snažíme se, aby děti chápaly, co ježdění obnáší. Tréninky probíhají vždy na louce, kde se nemůže nic stát. Ani jednoho k závodění nenutíme. Jezdíme, když mají děti chuť a čas,“ uvedl Svoboda.

Řeč se stočila i na technická fakta. Šestiletý Lukáš závodí v bugině s motorem Honda 160 a s ní lze dosáhnout až 80 kilometrů za hodinu. Po menším zděšení, které v tu chvíli u všech přítomných zavládlo, Svoboda všechny uklidnil:

„Děti mají samozřejmě vždy přilbu, ochranné boty a rukavice. Jsou pod přísným dohledem. Proto se nebojíme.“ V čem by ale dětem bránil, jsou právě závody do vrchu, které jsou nebezpečné, zejména kvůli stromům podél silnice.

Chůze, a hned jízda

Lukáš je členem Junior teamu JSC racing Pelhřimov a účastní se závodů v kategorii 5 až 8 let. Terezce kvůli věku zatím není povoleno závodit, což jí ale nebrání aktivně se ježdění v bugině věnovat. Svoboda o své nebojácné dcerce prohlásil: „Terezka začala chodit a 14 dní potom už jezdila.“

A jaká je řidička, vzápětí ukázala s Lukášem. Bez jakékoliv pomoci otce oba dojeli na určené místo, kde předvedli své řidičské umění. Lukáš suverénně předvedl i několik profesionálních smyků.

Následovalo focení, které si Lukáš s Terezkou vysloveně užívali jako opravdoví slavní závodníci. Terezka Svobodová byla zapsána do České knihy rekordů jako nejmladší řidička čtyřkolového vozu.

Luboš Rafaj z agentury Dobrý den dodal: „Je úžasné vidět, že už i takhle malé děti mohou jezdit a mají svého koníčka. Díky zápisu do knihy rekordů se o této možnosti dozví více lidí, což je dobře.“  Lukáš Svoboda má o své budoucnosti v závodění jasno: „Chci být rekordmanem!“

KRISTÝNA GYURCSOVICSOVÁ