„Máme doma jako většina domácností nějaké staré knihy. Jsou to někdy fakt krásné kousky, nicméně nejsou třeba atraktivní. Takže jsou někde v krabici nebo v knihovně a jen na ně sedá prach. A když jsem se doslechl o nějakém konceptu knihobudek, dost mě to zaujalo. Řekl jsem si, že bychom tam mohli všechny ty knihy dát a určitě by našly někoho, kdo by z nich měl potěšení. A jelikož knihobudky v Pelhřimově vyrostly pod křídly Hodiny H, organizací se kterou se znám, rozhodl jsem se, že bych jim rád pomohl s rozšiřováním tohoto projektu,“ popsal gymnazista Martin Pinkas, proč budování knihobudek podpořil.

Knihobudka před základní školou v Božejově.
Božejov zdobí nová knihobudka

Knihobudky na Pelhřimovsku

Košetice - restaurace Kozlův dvůr
Pelhřimov – městské sady
Pelhřimov – autobusové nádraží
Pelhřimov – rybník Stráž
Pelhřimov – základní škola Komenského
Rynárec – autobusová zastávka
Božejov – před základní školou
Počátky – autobusové nádraží
Červená Řečice – autobusová zastávka

O vznik budek na knížky v Pelhřimově se zasloužila již zmíněná Hodina H společně se Střední průmyslovou školou a Středním odborným učilištěm Pelhřimov, Knihkupectvím u Vrány a Městem Pelhřimov. „Díky zájmu mladého člověka o své okolí a vlastnímu přičinění o rozvoj prostředí, ve kterém žije, mohl projekt pokračovat dále za podpory programu Mládež kraji,“ sdělila Eva Havlíčková z Hodiny H.

Novým přírůstkem byla knihobudka v Božejově. Projekt pokračoval i nadále v rámci podpory čtenářské gramotnosti pod hlavičkou projektu Místní akční plánování vzdělávání na území Pelhřimovska. Spolupráci nadšenci směřovali do dalšího koutu Pelhřimovska a výsledkem spolupráce s obcí Košetice byla další knihobudka. Tu mohou zájemci najít u místní restaurace Kozlův dvůr.