To také potvrdila studentka Marie Felbingerová z Kamenice nad Lipou. „Čtečku knih nemám, jsem spíše na knihy, které si můžu tak říkajíc osahat. U starých knížek se mi také líbí jejich vůně. A z klasických knih ani tak nebolí oči, jako z těch elektronických, takže já preferuji rozhodně klasickou knihu," uvedla Marie Felbingerová.
V humpoleckém Elektrocentru Maryška v nabídce čtečky elektronických knih mají, ale zákazníci o ně velký zájem nejeví. „Větší nárůst prodeje čteček byl o vánocích, kdy je lidé kupovali jako dárek pro své blízké. V tu dobu se jich prodalo zhruba desítky," řekl majitel elektrocentra Jiří Maryška. Nejvíc podle něj mají zákazníci v oblibě čtečky značky E-reading, které jsou také cenově nejdostupnější.
Některé e-book čtečky také umožňují přehrávání písniček nebo připojení se k bezdrátové síti. „Většinou je lidé kupují jako dárek, takže nevím konečného uživatele, ale řekl bych, že toto zařízení je záležitostí spíše mladých," sdělil Maryška.
Podobnou situaci s prodejem této elektroniky mají i v pelhřimovské prodejně Euronics. „Čtečky samozřejmě prodáváme, ale lidé o ně nemají velký zájem. Prodají se tak dvě až tři čtečky za měsíc," přemítal zástupce vedoucího prodejny Euronics Kamil Košta. To, jaké má čtečka funkce navíc, záleží na typu přístroje.
„Největší vychytávkou tohoto zařízení je ale inkoustový displej, ze kterého čtenáře tolik nebolí oči. Já osobně dávám přednost tištěným knihám, protože mají své kouzlo a také mám rád jejich nezaměnitelnou vůni," řekl Košta.
Pokud si čtenáři čtečku elektronických knih chtějí pouze vyzkoušet, mohou si ji zapůjčit v některé knihovně, která tuto službu umožňuje.
Jednou takovou je například Městská knihovna v Pelhřimově. „Čtečku si může zapůjčit každý registrovaný čtenář naší knihovny starší osmnácti let na základě smlouvy o výpůjčce a složení kauce v hodnotě tisíc korun v hudebním oddělení. Výpůjční doba je čtrnáct dnů. Po vrácení čtečky knihovně čtenáři tisíc korun zase vrátíme," sdělila vedoucí pelhřimovské kni-hovny Iva Rajdlová. Pro ty, kteří vlastní svou elektronickou čtečku knih, knihovna také umožňuje vypůjčení e-knih.
Zapůjčení elektronických knih je v naší knihovně možné od konce minulého roku, kdy jsme na internetové stránce e-reading.cz zaplatili paušál v hodnotě deseti tisíc korun. Jeden titul nás vyšel zhruba na padesát korun," uvedla Iva Rajdlová.
Čtenáři tedy mají na výběr z dvě stě různých e-knih. Ty si ale mohou vypůjčit pouze ti, kteří jsou registrovanými čtenáři pelhřimovské knihovny, a to zdarma.
„Čtenáři si zatím vypůjčili celkem třicet devět elektronických knih. Byly to například tituly s názvem Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, Grandhotel od spisovatele Jaroslava Rudiše nebo naučná kniha s názvem Globalizace a krize od Ilony Švihlíkové," uvedla Rajdlová.
Podle ní si mohou čtenáři vypůjčit maximálně dvě knihy najednou a jejich výpůjční doba je dvacet jedna dní, po uplynutí této doby e-kniha ze zařízení sama zmizí.
Denisa Šimanová